Perdeli çerçeve taşıyıcı sisteme sahip betonarme bir yapının farklı beton sınıflarına göre tasarımı
Design of a reinforced concrete building with rigid frames and shear walls according to concrete classes
  1. Tez No: 251650
  2. Yazar: ZAFER İSKENDERKAPTANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY AKSU ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kırsal kesimden kentlere göçün artması şehirlerde nüfus yoğunluğunun yükselmesine yol açmış, bunun sonucunda insanların barınma sorunu ortaya çıkmış ve bu konut açığını gidermek için sınırlı olan yerleşim alanları üzerine çok katlı yapılar inşa edilmiştir. Yapı teknolojisinde yaşanan ilerlemeler ve şehir içinde sınırlı ve yüksek fiyatlı olan arsaları daha ekonomik kullanmak gibi etmenler, yüksek yapıların inşasına ve gelişimine destek olmuştur.İnşaat sektörünün son yıllarda bu denli gelişim göstermesinin en önemli nedenlerinden biri elle beton üretiminden vazgeçilip, bilgisayar kontrolüyle modern tesislerde üretilen hazır betona geçilmesidir. Hazır beton üretiminin ülkemizde yaygınlaşması sayesinde artık çok katlı yapılar eskisinden çok daha kısa sürede yüksek dayanıma sahip şekilde inşa edilebilmektedir.Bu tez çalışmasında, 15 katlı her katı 3 m olan toplam 45 m yüksekliğinde bir konut yapısı üç farklı beton sınıfına göre ETABS 9.04 sonlu eleman programıyla çözülmüş ve her çözümden elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır.Tez çalışması 5 bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde betonarme yapılarla ve tezin amacıyla ilgili genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde malzeme olarak beton ve çelik konusu ele alınmış her iki malzemenin türleri, mekanik özellikleri ve davranışlarıyla ilgili bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde betonarme taşıyıcı sistem türlerine ve bunların özelliklerine değinilmiştir. Dördüncü bölümde ise yapı ile ilgili malzeme ve zemin bilgileri verilmiş, ön boyutlandırma hesapları ve döşemelerin çözümü el ile yapılarak gösterilmiştir. Daha sonra yapının üç boyutlu olarak analizi düşey ve yatay yükler altında ETABS 9.04 programıyla üç farklı beton sınıfı için yapılmış, elde edilen analiz sonuçları Betonarme Yapıların Tasarım ve Hesap Kuralları (TS-500) ve Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmeliğe (DBYBHY-2007) göre kontrol edilmiştir. 5. bölümde ise analizden elde edilen periyot, yerdeğiştirme, kat kesme kuvveti, beton ve donatı miktarı, maliyeti gibi sonuçlar çizelgelerle karşılaştırılmıştır. 6. bölümde de tez ile ilgili varılan sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rising migration from villages to cities has increased population in cities and it caused many problems for people especially in finding buildings to settle. To solve this problem, buildings which have high stories have been constructed in limited areas. The development in construction technologies and the reasons as making buildings in the expensive and limited areas in cities economically, supported the advance of high rise buildings.In recent years one of the important reasons of the progress in the building trade is the beginning of production of concrete in modern ready-mixed concrete plants by the help of computers, instead of producing concrete by hand. After the use of ready-mixed concrete in our country, the high rise buildings have been constructed in a short time with high strength.In this thesis, a building that has fifteen floors each with 3 meters heigth, totally fourty-five meters height was analysed with finite element programme ETABS 9.04 by considering different concrete classes in each analysis. The analysis results obtained were considered and these results were compared with each other.This thesis consists of five chapters. In the first chapter general informations about the reinforced concrete buildings were given and the aim of this study was mentioned. In the second chapter the material properties of concrete and steel were given and their behaviour, types and mechanical properties were explained in detail. In third chapter the structural systems of reinforced concrete buildings and the properties of this structural systems were investigated thoroughly. In the fourth chapter the material and soil properties of the building were given and the preliminary dimensioning of structural members and the analyzing of slabs were completed. After this structural analysis of the system under vertical and lateral loads by using three dimensional frame and shell elements were made with the programme ETABS 9.04. Analysis were repeated three times for three concrete classes. The results reached were checked according to code Requirements for Design and Construction of Reinforced Concrete Structures (TS-500) and Turkish Earthquake Code (2007). In fifth chapter the results as period, story shear force, displacements, the quantity of concrete and reinforcement, and total cost were examined and compared with tables.In the sixth chapter general comments were given about the results in the thesis.