Turunçgil cüceleşme (exocotis) hastalığının poliakrilamid gel elektroforez tekniği ile saptanması
  1. Tez No: 5276
  2. Yazar: MEHMET ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
6. ÖZET Turunçgil Exocortis hastalığı dünyada turunçgil tarımı yapılan bütün bölgelerde rapor edilmiştir. Hastalık etaeni 37i nükleotid'den oluşan, düşük molekül ağırlıklı bir viroidtir.Etmen özellikle mandarinler üzerinde öneali zararlara neden olurken, bilinen tün turunçgil çeşitleride etmene karşı duyarlıdır. çalışmada simptomolojik olarak exocortis ile bulaşık olduğu belinlenen üç yapraklı bitkisinden (roncirus trifoliata),^! elektroforez tekniği ile viroid arıtılmış, selüloz kolon kromotograf isinden geçirilerek yoğunlaştırılmış ve son olarak % 5 ?AGE gel (I. Boyut ) ile üre+ %5 FAGE gel (II. Boyut ) üzerine verilerek viroidal bandlar elde edilmiştir. Viroidin FAGE tekniği ile antılmusjncan sonra ölçülen TJY- absorbans değerlerine göre 260/260 oranı 1.83 olarak baptanmıstır. Selüloz kolon kromotograf i sinden sonra bu değer 1.98 olarak saptanırken, nükleik asit yoğunluğunun, toplanan 12 fraksiyondan 2,3,4 ve5 inci fraksiyonlarda diğerlerine oranla dana yüksek olduğu tesbit edilmiştir. çalışsa sonunda etmen viroidin karakteristik badi arı elde edilerek, simptomotolojik olarak seçilen örneklerin Turunçgil Eîocortis Viroidi ile bulaşık olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
26 7.SUXKARY Citius Exocortis Viroid baş been reported all over the citrus growing countries in the world. Tie pathogen cotains 371 nucleotid with a low molecular weight. Even though all of the Citrus Cultivars are susceptible to this pathogen the most important damage occurs on the mandarins. First, Ve selected trifoliate plant at the basis of symptomatological apperance and used this material for research work. After purification of the viroid cellulose chromatography was used to collect fractions. Ve have obtained the bands on the surface of 5% PAGE- gel (First Dimension) and Urea+ 5% PAGE-gel (Second dimension). 260/260 ratio of the purified material was found to be 1.83. Ve have obtained this ratio as a 1.95 after application of cellulose chromatography. The nucleic acid concentration was found more at the 2.nd-3.th-4.th and 5.th fractions than thatof others. Apperance of the viroid bands on the gel surface showed that the causal agent of the sympomatologically selected samples was found to be infected by CEV.