Eğitim sektöründe pazarlama stratejileri ve Çin pazarında bir araştırma
Marketing strategies in the education sector and a research in China market
- Tez No: 527723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada pazarlama ve hizmet pazarlaması stratejileri, eğitim sektörü üzerinde bir anket çalışması ile araştırılmıştır. Araştırmada örneklemin yöntemi; kolayda örnekleme yöntemidir. Anket uygulaması Çin' in Urumqi şehrindeki öğrencilerle gerçekleştirilmiştir. Toplam 250 anket hazırlanmış ve dağıtılmış olup, 240 tanesi eksiksiz olması nedeni ile analize tabi tutulmuştur. Derlenen veriler temel olarak güvenilirlik analizi, faktör analizi, korelasyon analizi, t- testleri ve ANOVA analizleri ile incelenmiştir. Araştırmada hizmet kalitesi ölçeği kullanılmıştır. Hizmet kalitesi için elde edilen verilerin demografik bilgilere göre farklılıklar gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin eğitim sektörü üzerindeki hizmet kalitesi için elde edilen değerlendirmeleri, tablolar ile araştırma bölümünde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, marketing and service marketing strategies were investigated by a survey study on the education sector. Method of sampling in research; easy sampling method. The survey was conducted with students from Urumqi, China. A total of 250 questionnaires were prepared and distributed and analyzed for the reason that 240 of them were complete. The data collected were mainly analyzed by reliability analysis, factor analysis, correlation analysis, t-tests and ANOVA analyzes. Quality of service scale was used in the research. The results obtained for the quality of service differ according to demographic information. The assessments of students' quality of service on the education sector are explained in the tables and the research section.