Innovation management in design-intensive family firms from office furniture manufacturing industry: A dynamic capability perspective from an emerging market
Ofis mobilyası imalat sanayisindeki tasarım yoğun aile firmalarında inovasyon yönetimi: Gelişmekte olan bir pazardan dinamik yetenek perspektifi
- Tez No: 857967
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, İşletme, Industrial Design, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu çalışma dört hususu araştırmayı amaçlamaktadır: (1) tasarım yoğun aile firmalarının inovasyonu yönetme stratejileri, (2) ailesellik - bir firmanın aile katılımından kaynaklanan benzersiz kaynakları ve yetenekleri - kavramının bu süreç üzerindeki etkisi, (3) dinamik yetenek perspektifi aracılığıyla bu stratejilerin gelişmekte olan bir pazarın iş ortamında nasıl değiştiği ve son olarak (4) tasarımın bir inovasyon itici gücü olarak nasıl hareket ettiği ve bu dinamik inovasyon yeteneklerinin geliştirilmesine nasıl katkıda bulunduğu. Bu çalışma, özellikle, bir iş organizasyonundaki aileselliğin inovasyonu yönetme üzerindeki etkisini, tasarım yoğun bir organizasyonun yeni ürün ve/veya hizmet fırsatlarını keşfetme ve yönetme çabalarını ve dinamik inovasyon yeteneği perspektifiyle mevcut süreç ve sistemlerde iyileştirmeler yapma çabalarını inceleyerek aile şirketlerinde inovasyon üzerine artan araştırmalara katkıda bulunmaktadır. Dinamik inovasyon yeteneği, firmanın pazar değişimine uyum sağlamak için kaynakları kullanma süreçlerinin, fırsatları algılama/şekillendirme ve yakalama kapasitesinin ve yeniden yapılandırma/dönüştürme yoluyla kaynak manipülasyonunu düzenleme kapasitesinin analizini ifade etmektedir. Aile şirketlerinde inovasyon üzerine yapılan araştırmalar, inovasyon faaliyetlerini dikkate alan özgün yaklaşımları ortaya koymakta ve teorik ve ampirik olarak araştırılması gereken tartışmalı bulgulara sahiptir. Bu nedenle bu çalışma, aile yöneticilerinin karar verme ve değerlendirme sürecinin nitelikleri ve yapısı, aile firmalarının uluslararasılaşma, yeni ürün geliştirme, birleşme ve satın alma gibi stratejik davranışları ve ayrıca aile firmaları arasındaki inovasyon karar davranışları ve heterojenliği gibi konularda nitel yöntemlerle genişletilmiş ve ayrıntılı bir araştırma önermektedir. Buna ek olarak, gelişmekte olan pazarlarda aile şirketlerinde inovasyon üzerine çok az araştırma bulunmaktadır ve bu katkıların gelişmiş bir pazardan istikrarsız ve heterojen davranışlara sahip gelişmekte olan bir pazara uygulanabilirliği literatürde yaygın olarak tartışılmaktadır, bu nedenle gelişmekte olan pazarlardaki çalışmalar büyük önem taşımaktadır. Bunun yanında, aile şirketlerinin yeteneklerinin sürekli değişen çevre tarafından nasıl şekillendirildiğini ve bu rekabetçi pazarda nasıl hayatta kaldıklarını anlamak konusunda literatürde önemli bir boşluk vardır, bu nedenle dinamik yetenek yaklaşımı, dinamik iş ortamlarına uyum sağlamalarına önemli ölçüde katkıda bulunan uygun bir teorik perspektiftir. Ayrıca, tasarımı yönetmek için yaratıcılığa ve yenilikçi katkılara dayanan tasarım yoğun firmalar, dinamik ortamlarda rekabet avantajı elde etmek için önemlidir ve bu nedenle, nesiller boyunca aile adını ve kimliğini korumak amacıyla kurucu / kontrol eden aile üyelerinin rolünü ve yeniliğe katılımını ayrıntılı olarak incelemek gerekmektedir. Bununla birlikte, tasarım yoğun aile şirketlerinin bu benzersiz özellikleri ve karmaşık davranışları ancak literatürde genellikle kullanılmayan niteliksel bir yaklaşımla anlaşılabilmektedir. Bu çalışmanın amaçları aile şirketleri, inovasyon ve tasarım alanlarında teori ve uygulamaya katkı sağlamaktır ve bu nedenle keşifsel yaklaşımla uyumludur. Bu nitel araştırmanın ilk aşaması kapsamlı bir literatür taraması, dört uzman görüşmesi ve bir pilot çalışması; ikinci aşaması ise, çoklu bir vaka çalışması içermektedir. İlk aşama, temaları ve teorileri ortaya çıkarmayı, bir temel oluşturmayı, araştırma amacına ve stratejisine odaklanmayı, fikir ve çerçeve oluşturmayı ve araştırma tasarımının uygulanabilirliğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu aşamada, ilk olarak literatür taraması teoriye dayalı bir kavramsal çerçeve oluşturmakta, ardından uzman görüşmeleri seçilen bağlamda aile işletmeleri ve inovasyon hakkında içgörü kazandırmakta ve son olarak araştırma tasarımının daha da iyileştirilmesi için bir pilot vaka ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu çalışmanın doğası, literatürün incelenmesi için çoklu ve disiplinler arası bir yaklaşım gerektirdiğinden, bu araştırmanın temeli (1) aile şirketi araştırması ve ailesellik, (2) aile şirketi inovasyonu üzerine araştırma perspektifleri ve (3) dinamik kapasite perspektifi üzerine genel bakış ile oluşturulmuştur. Bu çalışmadaki dört uzman, (1) firmaların bir üyesi olma, (2) firmalarda/ firmalarla çalışma deneyimine sahip olma, (3) seçilen sektörde deneyime sahip olma veya (4) seçilen sektördeki diğer alanları (örneğin, tedarikçi) temsil etme kriterlerine göre örneklenmiştir. Uzman görüşmeleri, araştırma amacının öneminin anlaşılmasını, bağlamsal temaların ortaya çıkarılmasını ve vaka görüşmelerinde görülmeyen ve daha az bahsedilen temaların keşfedilmesini kolaylaştırmıştır. Örneklenen firmalardan biriyle yapılan pilot vaka çalışması, bu çalışmayı daha sistematik bir teorik bakış açısıyla (dinamik yetenek görüşü) aile katılımının (ailesellik) daha derinlemesine araştırılmasına yönlendirmiştir. İkinci aşama, gelişmekte olan bir pazar olan Türkiye'de ofis mobilyası imalat sektöründeki tasarım yoğun aile firmalarının az araştırılmış olgularını ve dinamik inovasyon yeteneklerini çoklu vaka çalışması yoluyla keşfetmeyi amaçlamaktadır. Birincil veriler, örneklenen üç firma ile yapılan derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiştir. Seçim kriterleri (1) en az iki kuşaktır bir aile tarafından yönetiliyor olmak, (2) gelişmekte olan bir pazarda faaliyet göstermek (kolaylık ve aşinalık açısından ve yeni açıklanan CIVETS ülkelerinden biri olarak, Türkiye), (3) tasarım ve inovasyon için özel bir endüstri bağlamında faaliyet göstermek (önemi nedeniyle Türkiye'deki ofis mobilyası imalat sanayii), (4) hem ulusal hem de uluslararası düzeyde tasarım/inovasyon faaliyetlerine ve güçlü finansal performansa sahip olmak (Avrupa'da ilk 100 listesinde yer alma, tasarım/inovasyon ödülleri, vb.) ve (5) açık erişime uygun olmaktır. Vaka A'da dört, Vaka B'de iki ve Vaka C'de iki olmak üzere üç firmayla, bu çalışmanın araştırma soruları doğrultusunda bir rehber kullanılarak 45 ile 130 dakika arasında süren sekiz görüşme gerçekleştirilmiştir ve görüşülen kişiler bu firmaların hem aile hem de aile üyesi olmayan üyelerini içermektedir. Görüşme protokolü, (1) şirketin tarihsel gelişimini izlemeyi amaçlayan, (2) ailenin şirketin karar alma süreçlerine ne ölçüde dahil olduğuna ve aileselliğin katkısına odaklanan, (3) dinamik kabiliyetlerin nasıl yaratıldığı/değiştirildiği ve yeniliklerin nasıl yönetildiği arasındaki ilişkiyi tanımlamayı amaçlayan ve (4) dinamik yenilik kabiliyetlerinin yaratılmasında tasarımın rolüne odaklanan soruları içeren dört bölümden oluşmaktadır. İkincil veriler, firma web siteleri, arşiv dosyaları, proje raporları, kurumsal sunumlar ve videolar dahil olmak üzere örneklenen vakaların doküman analizi yoluyla toplanmıştır. Benimsenen genel veri analizi tekniği, her bir vakanın kendine özgü ve ortaya çıkan örüntülerini keşfetmek için ilk aşama olarak vaka içi analizi ve ortak temaları karşılaştırmak için ikinci aşama olarak çapraz vaka analizini içermektedir. Dinamik inovasyon yeteneği ve aileselliğin analizi, önceki literatüre ve her bir vakanın elde edilen nitel verilerine dayanan kodlama unsurları kullanılarak, bir nitel veri analizi yazılım programı olan MAXQDA 2020 ile gerçekleştirilmiştir. Vaka içi analizde, vaka anlatıları, başlangıçtaki kavramsal çerçeveye (aileselliğin üç boyutu ve dinamik inovasyon yeteneğinin üç biçimi) göre metin birkaç bölüme ayrılarak hazırlanmıştır. Bu bölümler, vakaların profillerini, her bir vakanın şirket geçmişine odaklanan anlatılarını, ailesellik boyutlarının analizini (katılım, öz, kurumsal kimlik), ortaya çıkan bağlamda iş ortamındaki değişiklikler yoluyla kazanılan dinamik inovasyon yeteneklerinin analizini (algılama, yakalama, yeniden yapılandırma) ve her bir dinamik inovasyon yeteneği biçiminde – yani algılama, yakalama ve yeniden yapılandırma – aileselliğin etkisi ve rolü üzerine tartışmayı içermektedir. Çapraz vaka analizinde tartışma, vakalar (Vaka A'dan C'ye) ve kategoriler (ailesellik ve dinamik inovasyon yetenekleri) arasındaki örüntüleri kabul eden ve bunları araştırma soruları ve literatürdeki önceki bilgilerle ilişkili olarak tartışan sistematik bir yaklaşımla sergilenmektedir. Bu çalışma, tasarım yoğun aile firmalarının inovasyonu yönetme stratejilerini araştırmaktadır. Bu stratejiler ve karar alma süreçleri, dinamik inovasyon yeteneklerin gelişimi, ailesellikten nasıl etkilendikleri üzerinden analiz edilmektedir. İlk olarak, vaka çalışması aile firmalarından elde edilen bulgular on üç yinelenen davranışı ortaya koymaktadır. Bu yinelenen davranışlar üç tür strateji olarak kategorize edilmiştir. İlk tür, fırsatları algılamaya yönelik üç strateji içermektedir: (1) tasarım geri bildirimi ve fikir alışverişi için fuarları ziyaret etme, (2) trendleri ve uluslararası pazarları izlemek ve sektördeki değişiklikleri analiz etme, (3) iç ve dış paydaşların desteğiyle fikirleri yönetme. İkinci türde, fırsatları değerlendirmek için altı strateji vardır: (1) deneyim ve teknolojik yatırım yoluyla üretim bilgi birikimini güçlendirme, (2) dış destek için tasarım ve Ar-Ge merkezi kurma, (3) ürün geliştirme için organik bir yapı benimsemek, (4) operasyon için otomatik bir sistem uyarlama, (5) uluslararası düzeyde kurumsal marka bilinirliği oluşturma, (6) firma kimliğine uygun sosyal sorumluluk projeleri oluşturma. Son türde ise, varlıkların ve yapıların yeniden yapılandırılması için dört strateji bulunmaktadır: (1) e-ticaret satışları için yeni hizmet ekleme, (2) tamamen özelleştirilmiş ürün mekanizmaları için bilgi birikimi uyarlama, (3) kurumsal yapı için planlama, (4) inovasyon için iş modelini değiştirme. Çalışmanın ikinci bölümünde, tasarımın aile firmalarının dinamik inovasyon yetenekleri üzerindeki rolü ve bu gelişim sürecine katkısı araştırılmıştır. Vaka çalışması aile firmalarından elde edilen bulgular, tasarımın bu kabiliyetlere katkıda bulunan üç rolünü ortaya koymaktadır. Bunlar (1) dış kaynaklar aracılığıyla fikir üretimi; (2) yüksek kaliteli ürünler aracılığıyla değer katma; (3) kurucu aracılığıyla vizyon birikimidir. Bu bulgular, aile firmalarının tasarım ve inovasyon uygulamaları arasındaki etkileşimi vurgulamakta ve tasarım yoğun sektörde faaliyet gösteren bir imalat şirketinin gelişmekte olan bir pazarda inovasyonu nasıl başarabileceğine dair içgörü sağlamaktadır. İlk olarak, fırsatları algılamak için, dış kaynaklar aracılığıyla fikir üretmeye yönelik işbirlikçi yaklaşım kullanılmaktadır. İkinci olarak, fırsatları değerlendirmek için, genellikle üretim teknolojileri ve süreç inovasyonlarına yatırım yapılarak ve nadiren Ar-Ge, tasarım ve ürün inovasyonlarına yatırım yapılarak yüksek kaliteli ürünlerle katma değer elde edilmektedir. Son olarak, varlıkların ve yapıların yeniden yapılandırılması için, inovasyon vizyonu, çoğunlukla eğitim durumu ve kişilik özellikleriyle ilgili olarak kurucu aracılığıyla benimsenmektedir. Ek olarak, bulgular, aile firmalarının sürekli olarak süreç inovasyonuna vurgu yaptığını göstermektedir. Yapılan vaka çalışması, gelişmekte olan bir pazarda bir imalat endüstrisinde bulunan bu firmalardaki ürün yeniliğinin, yeni ortaya çıktığını ve henüz ilk aşamalarında olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak, tasarımın entegrasyonuna paralel olarak, firmaların odağının üretimden ürün ve/veya hizmete kaymakta olduğu görülmektedir. Sonuç olarak, yinelenen davranışlar olarak ortaya çıkan bu stratejiler, üreticiler, aile yöneticileri ve tasarım profesyonelleri için içgörü sağlamakta ve tasarım yoğun bir sektörde (örneğin mobilya, aydınlatma, mutfak gereçleri) yeni kurulan imalat firmaları veya gelişmekte olan bir pazardaki birinci nesil aile firmaları için bir kılavuz önermektedir. Hem aile hem de tasarım yöneticilerine yönelik öneriler (1) fırsatları algılamak için dış çevreye ve yeni fikirlere açık ve eleştirel olma, (2) fırsatları yakalamak için üretim bilgi birikimine, kontrollü operasyona, organik ürün geliştirmeye, kurumsal kimliğe ve sosyal farkındalığa sahip olma ve (3) varlıkları ve yapıları yeniden yapılandırmak için teknolojiye uyumlu, değişime istekli ve yeni şeyler için sürekli öğrenen olmanın inovasyon için kritik olduğu şeklinde özetlenmiştir. Bu çalışmanın çeşitli kısıtları bulunmaktadır. İlk olarak, çalışma Türkiye'deki firmalara odaklanmaktadır ve bu nedenle bulgular yalnızca gelişmekte olan pazarlar için doğrulanabilir ancak daha fazla genelleme için sınırlı veri ortaya koymaktadır. İkinci olarak, çok disiplinli bir yaklaşımla birçok temaya odaklanan derinlemesine çoklu bir vaka çalışması olduğundan, zaman sınırlaması daha fazla içsel veri elde edilmesini engellemektedir. Bu çalışma diğer gelişmekte olan piyasalara da genişletilebilir; böylece bulgular daha geniş bir bağlamda doğrulanabilir. İleride yapılacak çalışmalara diğer tasarım yoğun sektörler de dâhil edilerek örneklem büyüklüğü genişletilebilir. Gelecekteki araştırmalar aynı çalışmayı gelişmiş pazarlarda da uygulayabilir, böylece karşılaştırmalar yapmak mümkün olabilir. Boylamsal bir çalışma, dinamik inovasyon yetenekleri ve ailesellik boyutlarındaki değişimleri ve bunların nedenlerini daha ayrıntılı olarak ortaya koyabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore four aspects: the strategies of design-intensive family firms to manage innovation, the effect of familiness – unique resources and capabilities of a firm resulting from family involvement – on this process, how these strategies change in the business environment of an emerging market through a dynamic capability perspective, and, finally, how design acts as an innovation driver and contributes to the development of these dynamic innovation capabilities. Notably, it contributes to the growing research on innovation in family firms by studying the effect familiness in a business organization on managing innovation, a design-intensive organization's efforts to discover and manage new product and/or service opportunities and to make improvements to existing processes and systems through a dynamic innovation capability (DIC) perspective. DIC refers to the analysis of firm's processes of using resources to adapt to market change, capacity to sense/shape and seize opportunities, and to orchestrate resource manipulation by reconfiguring/transforming. Research on innovation in family firms shows the unique approaches considering their innovation activities and have controversial findings that are needed to be theoretically and empirically explored. This study therefore proposes an extended and detailed further research to the following: the attributes and structure of the decision-making and evaluation process of family managers, strategic behaviors of the family firms such as internationalization, new product development, mergers and acquisitions, and also innovation decision behaviors and heterogeneity among family firms with qualitative methods. In addition, , there is little research in emerging markets on innovation in family firms, and the applicability of those contributions from a developed to an emerging market with unstable and heterogeneous behavior is widely discussed in the literature, thus the studies in emerging markets have considerable significance. In addition, there is a significant gap in the literature to understand how family firms' capabilities are shaped by constantly changing environment, and how they survive in this competitive market, thus dynamic capability approach is a suitable theoretical perspective that significantly contributes to their adaptation to dynamic business environments. Moreover, design-intensive firms, which rely on creativity and innovative contributions for managing design, are important for gaining competitive advantage in dynamic environments, and therefore it is crucial to study in detail their founding/controlling family members' role and involvement in innovation with the interest in preserving family name and identity across generations. Nevertheless, those unique features and complex behavior of design-intensive family firms can only be apprehended by a qualitative approach, which is generally disused in the literature. The objectives of this study comprise contribution to theory and practice in the fields of family business, innovation, and design, and therefore are aligned with exploratory approach. This qualitative research has two main phases: (1) the first phase, a comprehensive review of literature, four expert interviews, and a pilot study, and (2) the second phase, a multiple-case study. The first phase aims to uncover the themes and theories, embody a base, focus the research purpose and strategy, generate ideas and framework, and determine the practicability of research design. In this phase, first, the literature review builds a theory-based conceptual framework, and then expert interviews bring insights on family business and innovation in the selected context, and finally, a pilot case is investigated in detail for further refinement of the research design. Since the nature of this study requires a multi- and cross-disciplinary approach to review the literature, the basis of this research is established by the overview on (1) family business research and familiness, (2) research perspectives on family business innovation, and (3) dynamic capability perspective. The four experts in this study are sampled through the criteria of either (1) being a member of firms, (2) having experience working in/with firms, (3) having experience, or (4) representing other areas (e.g., supplier) in the selected industry. The expert interviews facilitate understanding of the significance of the research purpose, uncovering of the contextual themes, and the discovery of the unseen and less mentioned themes in the case interviews. The pilot case study with one of the sampled firms leads this study towards a deeper exploration of family involvement (familiness) through a more systematic theoretical perspective (dynamic capability view). The second phase aims to explore the under-researched phenomena of design-intensive family firms from office furniture manufacturing industry in an emerging market, Turkey and their dynamic innovation capabilities through a multiple-case study. The primary data is retrieved from in-depth semi-structured interviews with three sampled firms. The selection criteria were (1) being owned and governed by a family for at least two generations, (2) operating in an emerging market, (3) operating in a specific-industry context for design and innovation, (4) having design/innovation activities and strong financial performance at both national and international level, and (5) availability for open access. Eight interviews were conducted with three firms – four at Case A, two at Case B, and two at Case C, using a guide in line with the research questions of this study, and the interviewees include both family and non-family members of these firms. The interview protocol has four parts including questions (1) aimed at tracking the historical evolution of the company, (2) focusing on the extent of family involvement in the company's decision-making processes, and the contribution of familiness, (3) aimed at identifying the relationship between how dynamic capabilities are created/change