Yenilenebilir enerji kaynaklarındaki güç salınımlarının giderilmesi için batarya kontrol sistemi tasarımı
The control of battery energy storage system to mitigate the power fluctuations in renewable energy sources
- Tez No: 527749
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Güneş ışınımı ve rüzgar hızı gibi doğal değişkenler kontrol dışı değişkenlerdir. Bu değişkenlikten dolayı yenilenebilir enerji kaynakları tarafından üretilen enerji ile enerji talebi arasındaki korelasyon her seferinde sağlanamaz. Bu nedenle, enerji depolama sistemleri daha verimli yenilenebilir enerji sistemleri sağlamak için kullanılmaktadır. Bu sistemlerde enerji kontrol sistemleri batarya ve güç kontrolünde kullanılır. Buna ek olarak, özellikle rüzgar türbinlerinde hızlı değişen rüzgar hızı, yüksek güç seviyelerinde güç sistemi kararlılığını tehdit eden rüzgar gücü dalgalanmalarına neden olur. Enerji depolama sistemleri de güç dalgalanmalarını azaltmak ve güç sistemlerinin kararlılığını sürdürmek için bu sistemlerde kullanılmaktadır. Enerji dalgalanmalarını azaltmak için enerji depolama sistemi gücünü kontrol eden bir denetleyici gereklidir. Bu çalışmada, enerji kontrol sistemi ve güç dalgalanma azaltma sistemi olarak işlev görebilen bir hibrid enerji kontrol algoritması önerilmiştir. Önerilen denetleyici, MATLAB / Simulink'de modellenmiş ve rüzgar türbini ve güneş panelininin bulunduğu hibrid system ile test edilmiştir. Simülasyon sonuçları, önerilen enerji kontrol sisteminin güç dalgalanmalarını azalttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Since the natural variables such as solar irradiation and wind speed are uncontrolled variables, the correlation between the energy generated by renewable energy sources and energy demand cannot be provided every time. Therefore, energy storage systems are used to provide more efficient renewable energy systems. In these systems, energy control systems are used to control battery and power. In addition, especially in wind turbines, fast varying wind speed causes wind power fluctuations which threaten the power system stability at high power levels. Energy storage systems are also used in these systems to mitigate the power fluctuations and sustain the power systems stability. Again a controller is required which controls power of the energy storage system to mitigate the power fluctuations. In this study, a hybrid energy control algorithm is proposed which can perform as energy control system and power fluctuation mitigation system. The proposed controller is tested with wind turbine and solar system modelled in MATLAB/Simulink. Simulation results show that proposed energy control system mitigates power fluctuations.