Dermokozmetik amaçlı biyomimetik peptit içeren lipit nanopartiküllerin üretilmesi ve karakterizasyonu
Production and characterization of lipid nanoparticles containing biomimetic peptide for dermocosmetics
  1. Tez No: 527748
  2. Yazar: OĞUZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ŞANLIER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
21. yüzyılın anahtar teknolojisi olan biyoteknoloji, tüketicinin daha etkili ve güvenli ürün arayışları talepleri doğrultusunda, kozmetik endüstrisini etkisi altına almıştır. Yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünlerinde meydana gelen yıllık % 6 lık büyüme hacmi biyonanoteknolojik ürünlerin pazarda etkinliğini arttırmıştır. Bu anlamda tez çalışmasında deri yaşlanmasına karşı engelleyici ürünler ortaya çıkarma amacıyla MMP-12 enziminin inhibisyonuna yönelik inhibitör peptit (PEP3) dizayn edilmiştir. PEP3, 13 µM konsantrasyon da, MMP-12 enzimini % 88 oranında inhibe etmiştir. 10 ug/ml PEP3 konsantrasyon ile HS68 hücre hattı üzerinde yapılan Western blot deneyinde, kollajen I, IV, elastin ve fibronektin proteinlerin miktarlarında artış gözlenmiştir. PEP3, katı lipit nanopartikül (KLN) ile kapsüllenmiş ve transdermal salınım çalışması yapılmıştır. Yüklenme etkinliği % 59,92 olarak bulunmuştur. PEP3 yüklü KLN, mannitol ile kurutularak stabilite çalışması yapılmıştır. Nanotoksikolojik açıdan güvenlik değerlendirilmesi yapılan PEP3'ün, KLN içeren formülasyonunun, 28 gün kullanımı sonrasında başlangıca göre %18 oranında kırışıklık azalışı meydana getirdiği bulunmuştur. Fonksiyonerliği ve güvenirliği kanıtlanmış olan PEP3 aktif içerik olarak dermokozmetik sektörüne DervatylTM marka (dermal renovation peptide) ürün adı ile sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Biotechnology, the key technology of the 21st century, has influenced the cosmetics industry in line with the demands of more efficient and safe products. Annual growth rate of 6 % in anti-aging skin care products increased the effectiveness of bionanotechnology products in the market. In the scope of this thesis study, for the purpose of producing products against skin aging, the inhibitor peptide (PEP3) was designed for MMP-12 enzyme inhibition. PEP3 with 13 µM concentration inhibited the enzyme MMP-12 by 88%. In Western blot experiment conducted with PEP3 with 10 µg/ml concentration on the HS68 cell line, an increase was observed in the amounts of collagen I, IV, elastin and fibronectin proteins. PEP3 was encapsulated with solid lipid nanoparticles (SLN) and transdermal release study was performed. The loading efficiency was found as 59,92%. The PEP3 loaded SLN was dried with mannitol and the stability study was performed. The nanotechnology safety evaluation of the formulation of PEP3 containing SLN resulted in a wrinkle reduction of 18% compared to baseline after 28 days of use. PEP3 has been presented to the dermocosmetics market under the brand name Dervatyl™ (dermal renovation peptide).