Sevim Burak'ın eserlerinde minör edebiyatın izleri
Traces of minor literature in the works of Sevim Burak
- Tez No: 527764
- Danışmanlar: DOÇ. FETHİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma Sevim Burak'ın eserlerindeki Minör edebiyatın izlerini irdelemek için ele alınmıştır. Minör edebiyat, minör bir dilin edebiyatı değil, daha ziyade, bir azınlığın majör bir dilde yaptığı edebiyattır. Yani temel özelliği dilin güçlü bir yersiz yurtsuzlaşmasından her koşulda etkilenmiş olmasıdır. Dünyanın belirli kesimlerinde azınlıkların kendi dillerinde yazı yazmalarına izin verilmemesi ya da çeşitli kültürel, politik, sosyal ve pedagojik sebeplerden ötürü egemen dilde edebiyat yapması Minör edebiyatın çıkış noktasıdır. Bu yolla çıkış bulan edebi söylem pek çok ülkede kendisine temsilci bulmuştur. Türkiye'de ise Minör edebiyat üzerine yapılan bilimsel çalışmalar, Türkiye'nin çok kültürlü, çok kimlikli imparatorluk bakiyesi bir toplum olduğu da göz önünde bulundurulursa neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu bağlamda Minör bir söylemi içeren Sevim Burak'ın öykü, tiyatro ve romanları oldukça önemlidir. Türkiye'nin ve özellikle İstanbul'un kozmopolit çevrelerinde yetişen Burak, bir taraftan 1960'ların kaotik atmosferinde modernleşmeye çalışan ülkenin gerilimlerini öte taraftan bu gerilimlerin azınlıkların dünyasında nasıl bir algıya dönüştüğünü otobiyografisini de işin içine katarak betimlemeye çalışır. Neticede ortaya gerek içerik gerekse dil ve üslup bakımından Minör edebiyat içerisinde değerlendirilebilecek eserler çıkar. Özellikle 2000'li yıllar sonrasında daha da önemli bir konu haline gelen Minör edebiyat çalışmaları da göz önünde bulundurulursa Sevim Burak'ın eserlerindeki Minör söylemi incelemenin ne kadar gerekli olduğu daha da pekişir. Bu çalışmanın amacı, Türk edebiyatında Minör edebiyatın temsilcisi konumundaki Sevim Burak'ın eserlerinde geçen Minör edebiyatın izlerini irdelemektir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the traces of Minor literature in Sevim Burak's works. Minor literature is not a minor language literature, but rather a literature that a minority makes on a major level. In other words, the basic characteristic is that the language is influenced in every circumstance by a strong undue detention. Minor literature is the starting point for minorities in certain parts of the world not being allowed to write in their own languages or to make literature on the dominant level due to various cultural, political, social and pedagogical reasons. The literary discourse that emerged this way found its representative in many countries. In Turkey, the scientific studies on literature Minor, Turkey's multicultural, multi-identity empire balance is almost negligible when you consider that there are almost no society. In this context, Sevim Burak's story, theater and novels, which contain a Minor discourse, are very important. Turkey and especially John grows in Istanbul's cosmopolitan environment, on the one hand, taking the tension of minorities into the work of the autobiography that became a great perception of the world from the other side of the voltage running of the country to modernize in the chaotic atmosphere of the 1960s tried to portray. Eventually, the content comes from works that can be evaluated in Minor literature in terms of language and style. Considering Minor literary studies, which became more important especially after the years of 2000, it is more important that the examination of Minor discourse in Sevim Burak's works is necessary. The aim of this study is to examine the traces of Minor literature in the works of Sevim Burak, the representative of Minor literature in Turkish literature.