Romantizm ve eş seçimi tutumunun romantik ilişki yaşantıları ve romantik ilişkilerdeki inançlar açısından incelenmesi
An examined in terms of romantic relationship belliefs and romantic relationship lifes of romance and mate selection attitudes
- Tez No: 527778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada; romantik ilişki yaşantıları ve romantik ilişkilerdeki inançların romantizm ve eş seçimi tutumunu yordama gücünün belirlenmesi, üniversite öğrencilerinin romantizm ve eş seçimi tutumlarının çeşitli değişkenler açısından anlamlı farklılık gösterip göstermediğinin saptanması amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini 2015–2016 eğitim öğretim yılında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde eğitim gören öğrenciler oluştururken örneklemini ise basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenmiş Sağlık Meslek Yüksek Okulu, Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Veteriner Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden seçilen 593 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma verileri; araştırmacılar tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, Cobb, Larson ve Watson (2003) tarafından geliştirilip; Güngör, Yılmaz ve Çelik (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan“Romantizm ve Eş Seçimi Tutum Ölçeği”, Brennan ve arkadaşları (1998) tarafından geliştirilip; Sümer (2006) tarafından Türkçeye uyarlanan“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri”ve Eidelson ve Epstein (1982) tarafından geliştirilip, Kalkan (2006) tarafından Türkçeye uyarlan“İlişkilerde İnanç Envanteri”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde; farklılıklara ilişkin analizde bağımsız gruplar t-testi ile tek yönlü varyans analizi, değişkenler arasındaki ilişkiyi saptamak için pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı ve değişkenlerin romantizm ve eş seçme tutumunu ne derece yordadığını saptayabilmek için ise hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Veriler SPSS 15.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Bulguların yorumlanmasında anlamlılık düzeyi .05 olarak alınmıştır. Araştırma sonucunda romantizm ve eş seçimi tutumları ile romantik ilişkilerde inanç ve romantik ilişki yaşantıları alt boyutları arasında genel anlamda pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Romantizm ve eş seçimi tutumlarının; kaygı, kaçınma, çaresizlik ve sevilmezlik alt boyutları tarafından pozitif yönde anlamlı şekilde yordandığı sonucuna ulaşılmıştır. Üniversite öğrencilerinin; romantizm ve eş seçimi tutumlarının toplam puanlarına bakıldığında cinsiyet, ilişki durumu ve ilişki çeşidi değişkenine göre anlamlı şekilde farklılık gösterdiği bulgusuna ulaşılmıştır. Bunun yanında romantizm ve eş seçimi tutumlarının toplam puanlarına bakıldığında yaş, sınıf düzeyleri, öğrenim görülen fakülteler ve yaşadıkları yer değişkenine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the aim is to investigate the relation between the romantic life experiences, beliefs in romantic affairs, and attitudes of romanticism and mate selection of university students and to determine, whether the attitudes of romanticism and mate selection of university students differs significantly with respect to various variables and the predictive power of romantic affair experiences and beliefs in romantic affairs. The working space of the research are comprised of the 593 university students who were determined through the method of simple random sampling from the Vocational Health High School, Faculty of Education, Faculty of Science and Letters, Faculty of Veterinary, Faculty of Economical and Managerial Sciences of the University of Mehmet Akif Ersoy of Burdur. Data of the Research is collected through the use of the“Personal Information Form”by researchers, the“Romanticism and Mate Selection Attitudes Scale”developed by Cobb, Larson and Watson (2003) and adapted to Turkish by Güngör, Yılmaz and Çelik (2011);“Experiences in Close Relations Inventory”developed by Brennan and friends (1998) and adapted to Turkish by Sümer (2006) and "Belief in Relations Inventory) developed by Eidelson and Epstein (1982) and adapted to Turkish by Kalkan (2006). In analysis of the data; One way ANOVA, with independent groups t-test for analysis regarding differences, for determining the relation among the variables pearson product-moment correlation coefficient and in order to determined to what extent the variables predicted romanticism and mate selection attitudes hierarchic regression analysis was used. Data was analysed using the SPSS 15.0 program. The significance level was taken as .05 in the interpretation of the findings. As a result of the research It was found out that there was a pozitive relation among the sub dimensions of Belief in Relations Inventory and Romantic Experiences Inventory and romanticism and mate selection attitudes, it was found out that romanticism and mate selection attitudes were pozitive predicted by the variables of anxiety dimension, avoidance dimension, despair and unloveability. It was concluded that: looking at the total score of romanticism and mate selection attitudes were predicted significantly according to the variables of gender, relations status, and type of relation. In addition to this, it was found out that looking at the total scores of romanticism and mate selection attitudes were not predicted significantly according to the variables of age, class levels, faculties being attended, and living place.