Okul öncesi öğretmenlerinin açık alan fen ve matematik etkinliklerine yönelik görüş ve uygulamalarının incelenmesi
An investigation of preschool teachers' views and practices on outdoor science and mathematics activities
- Tez No: 527801
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN METİN MISIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı okul öncesi öğretmenlerinin açık alan fen ve matematik etkinliklerine yönelik görüş ve uygulamalarının araştırılmasıdır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2017- 2018 eğitim öğretim yılında İzmir ilinin Buca ilçesinde bulunan 2 bağımsız anaokulunda çalışan 10 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Okul öncesi öğretmenlerinin açık alan fen ve matematik etkinliklerine yönelik görüş ve uygulamalarını belirlemeyi amaçlayan bu araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin açık alan fen ve matematik uygulamalarına yönelik görüşlerini desteklemek ve görüşlerinin uygulamaya dönük tutarlılığını belirlemek amacıyla“Gözlem Formu”kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen verilerin analizi için içerik analizinden yararlanılmıştır. Gözlem formundan elde edilen verilerin analizi formda yer alan maddelerin frekans ve yüzdesel dağılımları hesaplanarak yapılmıştır. Araştırma sonuçları, okul öncesi öğretmenlerinin açık alan fen ve matematik etkinlikleri konusunda olumlu görüşlere sahip olduklarını ortaya koymuştur. Öğretmenlerin neredeyse tamamı açık alan eğitiminin gerekli olduğunu düşünmektedir. Okul öncesi öğretmenleri açık alan eğitiminin en çok bilişsel becerileri geliştirdiğini belirtmişlerdir. Katılımcılar, hem öğrencilerin hem kendilerinin açık alan fen etkinliklerine daha çok ilgi gösterdiklerini ifade etmişlerdir. Öğretmenler açık alan fen ve matematik etkinliklerinin deneyimsel öğrenme sağladığı ve öğrenilenlerin daha kalıcı olduğu yönde görüş bildirmiştir. Araştırmanın diğer boyutu olan öğretmen uygulamalarının gözlemlenmesine yönelik sonuçlar ise öğretmenlerin öğretim programlarında çoğunlukla bu etkinliklere yer vermediklerini göstermektedir. Öğretmenler bunun nedeni olarak açık alan eğitimi almamalarını, olumsuz veli görüşlerini ve okulun açık alan eğitimi konusundaki yetersizliklerini göstermişlerdir. Öğretmenlerin açık alan matematik etkinlikleri uygulamadığı, açık alan fen etkinliklerinin ise sınırlı olarak uygulandığı görülmüştür. Öğretmenlerin en çok açık alan fen etkinlikleri gerçekleştirdiğini belirtmiş olmalarına rağmen, gözlem sonuçları, öğretmenlerin açık alanda en çok serbest zaman ve oyun etkinliklerine yer verdiğini ortaya koymaktadır. Öğretmenlerin açık alan fen ve matematik etkinliklerine ilişkin olarak çoğunlukla uygun hava şartlarını tercih ettiği, eğitim sürecinde doğal malzemelere yer vermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate preschool teachers' views and practices on outdoor science and mathematics activities. In this case study the qualitative research method, was used. The participants of the study are 10 preschool teachers working in 2 independent kindergartens located in Buca province of İzmir. The data collected during the 2017-2018 academic year. In this research, Semi-structured Interviews and Observation were utilized to collect data. Content analysis is used to analyze the data obtained through the semi-structured interview form. Observational data analyzed by calculating the frequencies and percentages. The finding of the study suggest that preschool teachers have positive views on outdoor science and mathematics activities. Most of the teachers think that outdoor education is essential. Preschool teachers' state that the most benefit of outdoor education is developing children's cognitive skills. Teachers pointed out that they perform the outdoor science activities more frequently and both students and they are interested in outdoor science activities. Teachers argue that outdoor science and mathematics activities provide experiential learning which is more often occurs. The teachers point out that there are different reasons for not including outdoor education such as not having adequate outdoor education, negative parental views, and inadequacies of the school's structures regarding outdoor education. It is found that teachers do not apply outdoor mathematics activities and do not have diversity about outdoor science activities. However, the observations show that the free time and play activities are the most common activities occurs in the outdoor. The observation results also support that. It was observed that teachers often prefer appropriate weather conditions for outdoor science and mathematics activities and they do not use natural materials.