Okul öncesi öğretmenlerinin açık alan etkinliklerine yönelik görüşlerinin incelenmesi
An examination of preschool teachers' views on outdoor activities
- Tez No: 867384
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARİF ÖZERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi öğretmenlerinin açık alan etkinliklerine yönelik görüşlerinin incelenmesidir. Çalışmada nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji model kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında MEB'e bağlı anaokullarında görev yapan 27 okul öncesi öğretmenleri oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgiler formu ile yedi açık uçlu sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeden elde edilen verilerin analizinde betimsel ve içerik analizi tekniğinden yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgular incelendiğinde öğretmenlerin açık alan etkinliklerine yönelik farklı fikirlere ve bilgilere sahip oldukları görülmüştür. Araştırmaya katılan öğretmenlerin, açık alan etkinliklerine yer verilme gerekçesini sağlık, sosyallik ve öğrenme olmak üzere üç alt temada sınıfladıkları görülmüştür. Bu alt temalara bakıldığında öğretmenlerin büyük bir kısmı çocukların doğal ortamda, doğayı keşfetmelerine olanak sağlamak amacı ile açık alan etkinliklerine yer verilmesi gerektiği yönünde görüş bildirmiştir. Öğretmenlerin açık alan etkinliklerini gerçekleştirme sıklığı, hava durumuna ve okul idaresinin tutumuna göre değişkenlik gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Açık alan etkinliklerinin gerçekleştirilmesinde okul idaresinin kısıtlamalarıyla karşılaşıldığı görülmüştür. Bazı okul idarecilerinin açık alan etkinliklerine ve okul öncesi müfredatına hâkim olmamasından kaynaklı olumsuz durumların yaşandığı da tespit edilmiştir. Fiziksel alanın uygun olmaması gerekçesi ile bazı okul idarelerinin etkinliklere kısıtlama getirdikleri ve bunun sonucu olarak açık alan etkinliklerinin yeterli derece de gerçekleştirilemediği belirtilmiştir. Öğretmenlerin açık alan eğitimini okul içi açık alan etkinlikleri (okul bahçesi) ve okul dışı açık alan etkinlikleri yani alan gezisi olarak tanımladıkları görülmüştür. Araştırma sonuçlarına baktığımızda öğretmenlerin sınıf içinde gerçekleştirdiği tüm etkinliklere (Müzik, sanat, Türkçe, matematik, fen, oyun ve hareket etkinliği) açık alan etkinliklerinde yer verdiği, bunlara ek olarak çeşitli yerlere alan gezisi etkinlikleri yaptıkları sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin açık alan etkinliklerini gerçekleştirmesinde; olumsuz hava koşulları, velilerin ve okul yönetiminin olumsuz yaklaşımları, okulun fiziki şartlarının uygun olmaması ve ekonomik sebepler engeller olduğunu ileri sürmüşlerdir. Diğer bir sonuçta; öğretmenlerin büyük çoğunluğu öğrencilerin açık hava etkinliklerinde istekli olduklarını belirterek, dikkatlerini toplama da daha başarılı olduklarını belirtmiştir. Bunu yanı sıra öğretmenler öğrenmenin daha iyi gerçekleştiğine de vurgu yapmışlardır. Bu durumun aksine bazı öğretmenler bazı etkinliklerle sınırlamak koşuluyla çocukların dikkatlerinin çabuk dağıldığını ifade etmişlerdir. Sonuç olarak, Öğretmenler genel olarak etkinliklerin faydalı olduğu konusunda fikir birliğinde olmasına karşın uygulamalarda farklılıklar olduğu görülmüştür. Farklılıklar genel olarak fiziki koşullar, güvenlik, uygulama sıkılığı temaları altında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the views of preschool teachers on open space activities. Phenomenology model, one of the qualitative research designs, was used in the study. The study group of the research consisted of 27 preschool teachers working in kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in the 2023-2024 academic year. A personal information form developed by the researcher and a semi-structured interview form consisting of seven open-ended questions were used as data collection tools. Descriptive and content analysis techniques were used to analyse the data obtained from the interviews. When the findings obtained as a result of the analyses were examined, it was seen that teachers had different ideas and knowledge about open space activities. It was seen that the teachers participating in the study categorised the reason for including open space activities in three sub-themes: health, sociability and learning. Considering these sub-themes, most of the teachers stated that open space activities should be included in order to enable children to explore nature in a natural environment. It was concluded that the frequency of teachers' performing open space activities varied according to the weather conditions and the attitude of the school administration. It was observed that the school administration had restrictions on the realisation of open space activities. It was also determined that some school administrators did not have a good command of outdoor activities and preschool curriculum. It was stated that some school administrations imposed restrictions on the activities on the grounds that the physical space was not suitable and as a result, outdoor activities could not be carried out sufficiently. It was observed that teachers defined outdoor education as in-school outdoor activities (school garden) and out-of-school outdoor activities, i.e. field trips. When we look at the results of the research, it was concluded that teachers included all the activities (music, art, Turkish, mathematics, science, play and movement activities) in outdoor activities, and in addition to these, they carried out field trip activities to various places. Teachers claimed that unfavourable weather conditions, negative attitudes of parents and school administration, unsuitable physical conditions of the school and economic reasons were obstacles for teachers to carry out outdoor activities. In another result, the majority of the teachers stated that the students were eager in outdoor activities and were more successful in gathering their attention. In addition, teachers also emphasised that learning was better. In contrast to this situation, some teachers stated that children's attention was quickly distracted, provided that they were limited to some activities. As a result, although the teachers generally agreed that the activities were useful, there were differences in the applications. The differences were generally categorised under the themes of physical conditions, security and frequency of implementation.