Kolorektal metastaz nedeniyle karaciğer rezeksiyonu yapılan hastaların hastalıksız ve genel sağkalımını etkileyen prognostik faktörlerin değerlendirilmesi
Assessment of prognostic factors affecting disease-free and overall survival of patients with liver resection for colorectal metastases
  1. Tez No: 527817
  2. Yazar: BAKHTİYAR CHAKHALOV
  3. Danışmanlar: UZMAN AYHAN ÖZSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Kolorektal kanser tanısı konulan hastaların %50-60'ından fazlasında yaşamları içinde karaciğer metastazı gelişecektir. Karaciğer metastazları için rezeksiyon, kolorektal kanser tedavisinin rutin bir parçası haline gelmiştir ve en etkili tedavi yöntemidir. Bu çalışmanın amacı kolorektal metastaz nedeniyle karaciğer rezeksiyonu yapılan hastalarda hastalıksız ve genel sağkalımı etkileyen prognostik faktörlerin ortaya konmasıdır. Gereç ve yöntem: SBÜ Okmeydanı Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Ocak 2006 – Aralık 2017 tarihleri arasında hastanemizde kolorektal metastaz nedeniyle karaciğer rezeksiyonu yapılan 105 hastanın kayıtları retrospektif olarak incelendi. Sürvi analizleri Kaplan-Meier metodu, sürvi farkları Log-Rank (Mantel-cox) testi ile, multivariate analizleri Cox Regression risk modeli ile değerlendirildi. Hastaların genel ve hastalıksız sağkalımını etkileyen yaşı, primer tümör yerleşimi, iki ameliyat arasındaki zaman, primer tümör histolojik tipi, primer tümör diferansiyasyon derecesi, primer tümör lenf nodu durumu, karaciğer metastazının zamanlaması, ameliyat öncesi CEA düzeyi, karaciğer metastazının dağılımı, metastatik karaciğer lezyon boyutu, metastaz sayısı, metastatik karaciğer tümör cerrahi sınırı ve karaciğer rezeksiyon genişliği gibi prognostik faktörler değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: More than 50-60% of patients with colorectal cancer will eventually develop hepatic metastases during the course of their disease. Hepatic resection is a safe and effective therapy for metastatic colorectal cancer and has become a routine part of the treatment and is the only therapy to date to be potentially curative. The aim of this study is to evaluate the prognostic factors affecting the disease-free and overall survival in patients undergoing hepatic resection for colorectal cancer metastasis. Materials and Methods: Between January 2006 and December 2017, 105 patients underwent hepatic resection for colorectal metastasis at the University of Health Sciences Okmeydani Research and Training Hospital, were retrospectively reviewed using the hospital's medical records. Overall and disease-free survival rates were calculated using the method of Kaplan-Meier, Log-Rank (Mantel-cox) test was used to compare survival in the univariate analysis and multivariate analysis was calculated using a Cox regression risk model. Patients were evaluated for age, site of primary tumor, time between two surgeries (colorectal and hepatic resection), primary tumor histological type, primary tumor differentiation grade, primary tumor lymph node status, timing of hepatic metastasis (metachronous/synchronous), preoperative CEA level, distribution of liver metastasis, size and number of metastatic liver lesions, surgical margin status and extent of liver resection to define prognostic factors affecting overall and disease-free survival.