Sıçanlarda etanol ile oluşturulan karaciğer fibrozisi üzerine hesperidinin antifibrotik, antiinflamatuar etkisi ve doz duyarlılığı
The antifibrotic, antiinflamatory effect and dose sensitivity of hesperidine on ethanol-induced liver fibrosis
  1. Tez No: 527818
  2. Yazar: CÜNEYT AKYÜZ
  3. Danışmanlar: UZMAN AYHAN ÖZSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ Aşırı alkol kullanımı sonucu gelişen alkolik karaciğer hastalığı hepatik inflamasyona, nekroza, fibrozise ve sonunda siroz gelişimine neden olur. Alkolik karaciğer fibrozisi, sirozun aksine geri dönüşümlü olabilir. Bununla birlikte karaciğer fibrozisinin kanıtlanmış standart bir tedavisi bulunmamaktadır. Narenciye meyvelerinin kabuk ve zarlarında yüksek konsantrasyonlarda bulunan hesperidinin antioksidan, antiinflamatuar, antifibrotik, antikarsinojenik gibi birçok özelliği olduğu kanıtlanmıştır. Bu çalışmadaki amacımız doğal bir flavonoid olan hesperidinin alkolik karaciğer fibrozisindeki antifibrotik ve antiinflamatuar etkisini ortaya koymaktır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamızda kullanılan 30 adet Wistar türü albino erkek sıçan rastgele gruplara dağıtıldı (n=6-8). Deney süresi boyunca kontrol grubuna haftada iki kez s.c. yoldan 3 cc serum fizyolojik uygulandı. Etanol grubuna 7 hafta boyunca haftada iki kez 1 ml/100 g/gün'den %25 lik etanol oral yoldan verildi. Tedavi gruplarına (grup 3 ve 4) yedi hafta boyunca farklı dozlarda (100 mg/kg ve 200 mg/kg) hesperidin s.c. yoldan uygulandı. Yedi hafta sonunda, kan ve doku örnekleri alındıktan sonra sıçanlar sakrifiye edildi. Karaciğer hasarını değerlendirmek için serum AST, ALT, bilirubin ve albumin değerleri; inflamatuar aktiviteyi değerlendirmek için IL-1 beta, IL-6 ve TNF-alfa değerleri çalışıldı. Histopatolojik değerlendirme için Modifiye Histolojik Aktivite İndeksi kullanılarak hepatik aktivite indeksi ve kronisite indeksi çalışıldı. BULGULAR Etanol grubunda karaciğer hasarı geliştiği karaciğer fonksiyon testlerinin bozulması (artmış serum AST, ALT, bilirubin ve azalmış albumin değerleri) ile, inflamasyonun başladığı proinflamatuar sitokinlerin (IL-1 beta, IL-6 ve TNF-alfa) artması ile kanıtlandı. Hesperidin tedavisi (100 mg/kg veya 200 mg/kg), test edilen tüm parametrelerin düzelmesini sağlayarak etanolün zararlı etkilerini başarılı bir şekilde iyileştirdi. Histopatolojik değerlendirme sonuçları da biokimyasal bulgularla paralellik gösterdi. SONUÇ Çalışmamızda hesperidinin etanol ile oluşturulan karaciğer fibrozisi üzerindeki koruyucu etkisi ve antiinflamatuar özelliği gösterilmiştir. Bunun yanısıra, yüksek doz hesperidin tedavisinin (200 mg/kg) düşük doz hesperidin tedavisine (100 mg/kg) göre daha koruyucu olması dikkat çekicidir. ANAHTAR KELİMELER: Etanol, hesperidin, fibrozis
Özet (Çeviri)
AIM Alcoholic liver disease caused by excessive alcohol consumption causes hepatic inflammation, necrosis, fibrosis and eventually cirrhosis. Alcoholic liver fibrosis may be reversible, as opposed to cirrhosis. However, there is no proven standard treatment of liver fibrosis. Hesperidin, which is found in high concentrations in citrus fruits' shell and membrane, has proven to have many properties such as antioxidant, antiinflammatory, antifibrotic, anticarcinogenic. The aim of this study is to determine the antifibrotic and antiinflammatory effect of hesperidin, a natural flavonoid, in alcoholic liver fibrosis. MATERIALS AND METHODS Thirty Wistar type albino male rats used in our study were divided into groups randomly. 3 cc saline was administered to control group subcutaneously twice a week throughout the experimental period. 1 ml / 100 g / day of %25 ethanol was administered to the ethanol group orally twice a week for 7 weeks. Different doses of hesperidin (100 mg/kg and 200 mg/kg) was injected subcutaneously to the treatment groups (group 3 and 4) for seven weeks. At the end of seven weeks, all rats were sacrificed after blood and tissue samples were collected. Serum levels of AST, ALT, bilirubin and albumin were examined to evaluate liver damage; IL-1 beta, IL-6 and TNF-alpha values were examined to evaluate the inflammatory activity. Hepatic activity index and chronicity index were studied for histopathological evaluation by using Modified Histological Activity Index. RESULTS Liver damage in the ethanol group was demonstrated by deteriorated liver function tests (increased serum AST, ALT, bilirubin, and decreased albumin values), the onset of inflammation was evidenced by increased proinflammatory cytokines (IL-1 beta, IL-6 and TNF-alpha). Hesperidin treatment (100 mg/kg or 200 mg/kg) improved all the parameters tested and successfully healed the harmful effects of ethanol. Histopathological evaluation results were similar to biochemical findings. CONCLUSION In our study, the protective effect of hesperidine on ethanol-induced liver fibrosis and its anti-inflammatory properties were shown. Moreover, it is noteworthy that high-dose hesperidin treatment (200 mg/kg) is more protective than low-dose hesperidin treatment (100 mg/kg). KEYWORDS: Ethanol, hesperidine, fibrosis