Örgüt geliştirme süreci içerisinde emniyet teşkilatında personel seçimi
The Selection of police officers in proces of organization development
  1. Tez No: 52786
  2. Yazar: ALİ ERKAN ALAÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN FEHMİ ATASAGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Bu araştırmanın ana amacı, Türk Polis Teşkilatına alınacak polis memurlarının seçilme sürecini incelemek ve seçim esnasında nasıl bir metod izlendiğini araştırmaktır. Araştırma, hem kualitatif hem de kuantitatif bir araştırma olarak kabul edilebilir. İlk olarak Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait istatistiki bilgiler ile diğer veriler ikinci veriler tekniği ile toplanmıştır. Bunun yam sıra daha önce polis seçiminde sınav kurulu üyesi olarak görev almış üst düzey yöneticilerle mülakatlar yapılarak konuya ilişkin görüşleri alınmıştır. Sonuç olarak, aşağıda sıralanan bulgular elde edilmiştir. 1- Uygulanan mülakat sınavının süresi tamamıyla yetersizdir. Çünkü bir adayı 30 saniyede görünüş, fiziksel yetenek, konuşma düzgünlüğü ve ifade kabiliyeti açısından değerlendirmek mümkün değildir. 2- Ayrıca sadece 1 000 jnetre koşu yaptırarak bir adayın tüm bedeni performansını ölçmek mümkün değildir. 3- Yazılı sınavda sorulan sorular polislik mesleğinin gerektirdiği bilgilerden ziyade genel kültür bilgilerini ölçücü niteliktedir. 4- Mülakat yapılan üst düzey polis yöneticileri, psikolojik testlerin ve sınavların polis seçim sürecinde uygulanması gerektiğini belirtmişlerdir. Çünkü polislik hayatın her safhasında insanlarla ilişki kurmayı gerektiren bir meslektir. 5- Ayrıca uygun adayların seçimi için, polisin ne iş yaptığının tanımlanması gerekmektedir. Aksi takdirde seçim sürecinde işe uygun adayların bulunması mümkün olamayacaktır. Bu da etkisiz bir iş sürecine neden olacaktır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The main purpose of this study is to investigate the selection method of police officers in the Turkish Police Organization. The study can be accepted both qualitative and quantitative research. The previously published statistics of General Directorate of Security, and other related data were collected with second data collection technique. Besides that, interview alsoremplöyed in the study. By interviews, the opinion of senior officers who had the duty of examiner in the Examination Committee of police officer selection procedure were taken. As a result, the following findings were obtained: 1- The examination period, as time, is completely inadequate. Because, it is not possible to exam a candidate in 30 seconds in terms of appearance, physical ability, speech and comprehension. 2- It is also not possible to check the all body performance of an applicant by just 1000 meters running exam. 3- In written exams, many questions are related with general knowledge more than policing issues. 4- Interviewed officers stated that there is a need for psychological test or exam during selection. Because policing is an occupation which has direct contact with public in all aspects of life. 5- It is also found that to select the most proper candidate, there is a need for job description of a police officer. Otherwise, it will not be possible to find the most proper candidate during selection. This leads to an ineffective job process.