Cumhuriyetten günümüze kitap kapağı sorunları ve 'deneme' türü kitaplar için kitap kapağı tasarımları
Problems concerning the book covers since the beginning of the republic to our time and book cover designs for 'essay' type books
  1. Tez No: 52787
  2. Yazar: ELVAN ÖZSEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. HÜSEYİN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Güzel Sanatlar, Information and Records Management, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Toplumsal ve sanatsal kültürümüz açısından Grafik Sanat'ı ve buna bağlı olarak kitap kapağı tasarımı çok yeni bir sanat türüdür. Bu nedenle kısa bir geçmişe dayanır. Öteki sanat dallan gibi batı kaynaklı modeller üzerinde gelişen grafik sanatı ancak cumhuriyetin ilânından sonra çağdaş bir kimliğe bürünmüş, kitap kapağı da bu kimliğe paralel bir oluşum izlemiştir. 1928'deki harf devrimi sonucunda kitap tasarımı da lâtin harflerinin çizdiği bir doğrultuda yayın hayatımızda etkili olmaya başlamıştır. Böylece Türkiye'de ilk basılı kitabın yayınlandığı 1729'dan 1920'lere kadar gelen dönem, yayıncılık açısından birçok sorunları beraberinde getirmiş; ancak cumhuriyetin ilânından sonra kitap yayınlarında gözle görülür bir canlanmaya tanık olmuştur. Cumhuriyetin ilanıyla başlayan ve 1940'h yılların sonuna kadar gelen dönem kitap yayıncılığında devlet desteğinin ön plânda olduğu yıllardır. Bu dönemde yayınların büyük bir kitleye ulaşmasında hazırlayıcı önlemler alınmış dünya MasMerinin yayını ile başlayan yayıncılıktaki devlet girişimi kitap kapaklarında belirli prototipleri hedef almıştır. 19501i yıllarda başlayan ikinci dönem ise, yayıncılıkta özel girişimciliğin devlet desteği paralelinde yürüdüğü yılları kapsar. Bu dönemde de amaç devlet desteğinin öngördüğü doğrultuda ucuz fiyatlı kitaplar yayınlamaktır. Maliyetin ve kârın alt düzeyde tutulduğu bu dönem kitap kapaklarında yeni seçenekleri de araştırmayı zorunlu kılmıştır. Çünkü, 1950'li yıllar Türk ekonomisinin dışa açılmaya başladığı ve ilk sanayi hardelerinin gerçekleştirildiği yıllardır. 19601ı yıllar ise, bu dönemin bir devamı olarak yayıncılıkta bir patlamanın yaşandığına tanık olunur. Bilim, kültür ve sanat ağırlıklı yayınlar birbirini izler, kitap tasarımında kalite arayışları ön plâna çıkar. Kitabın içeriği ile genel tasarımı ve kapağı arasında ilişkilerin daha gerçekçi açılardan araştırıldığı gözlemlenir. 70'li yılların nbaşlarında, kitap tasarımında ve kapak kompozisyonunda meslekten kişilerin bu alanı denetimlerine almalarıyla özgün tasarım biçimleri ortaya çıkar. 1980'li yıllardan günümüze uzanan dönem ise, kapak tasarımında teknik ve estetik yönden arayışların yoğunlaştığı bir dönemin kapılarını açar. Araştırma konusu olarak“Cumhuriyet Dönemi”, tür olarak“Deneme Kitapları”, yazar olarak da“Salâh BİRSEL”seçilerek birbiriyle yakından ilintili olan bu üç kavram çerçevesinde çalışmalar yönlendirilmek istenmiştir. ııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY From the stand point of our social and artistic culture the graphic art, the related book cover design is a very now type of art. The graphic art which as other branches of art, developed on foreign origin models, took a contemporary identify only after the declaration of the Republic, and the book cover followed formation in parallel with this identify. Following the revolution of alphabet, book design started to be effective in our publication life in a direction defined by Latin letters. Thus the period between 1729 in which the first printed book had been published in Turkey and 1920 brought many publishing problems with it; however, the years following the declaration of Republic witnessed a considerable revival in publication of books. Period commencing with the Declaration of Republic and extending to 1940 are the years the state support was of prime importance. During this period measures were taken to insure that books are made available to large masses, and the state intervention in publication, that started with the publication of world classics aimed at creating a certain prototype in book covers. The second period starting in 1950 covers the years in which private enterprises advanced with the support of the state. The objective in this period was to publish low priced books in line with the state policy. This period in which cost and profits were hold at the lowest level, forced the concerned people to search for new alternatives in book covers. Because 1950 were the years in which Turkish economy started to opened to foreign countries and first industrial efforts were made.. In 1960, as a continuation of former period, an explosion in publications was witnessed in this scientific, cultural works and books of art follow each other, and searching for quality in book design takes the first priority. During this period it is observed that the relation between the contents of books and their general design are IVresearched more realistically. In the beginning of 1970 specific renovations were made in book design and cover composition when the professionals took this field under their control. The period from 1980 to this date opens the doors of a period in which technical and aesthetic aspects of book cover design was sought for.“The Period of Republic”was selected as the subject of study; as type“the books of essay; and as author ”Salah BİRSEL were selected, and an effort was made to make the study in frame of these three closely related concepts.