Causality in curved space
Bükümlü uzayda nedensellik
- Tez No: 527898
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Nedensellik ilkesi, reel fiziksel sistemleri açıklayan teorilerin formülleştirilmesini sağlayan anahtar bir kavramdır. Bu sebep ile, önerilen bir model bu kavramı ihlal ettiğinde, bu durum genellikle kavramsal formüllemede veya sonuçların fizik açısından yorumlanmasında bir hata olduğuna işaret eder ki böylece bize hangi modeller ile yola devam etmemiz, hangi modellerde değişiklik yapmamız ya da hangi modelleri tamamen bırakmamız gerektiğini gösterir. Bu çalışmada, Einstein'ın gravitasyon teorisinin değiştirilmesi ile ileri sürülen nedensellik ihlalleri ihtimali, -Shapiro zaman gecikmesi olarak da bilinen- bir partikülerin, başka bir partikül tarafından meydana getirilen şok dalgası ile çakıştığında ortaya çıkan zaman gecikmesi fikri kullanılarak incelenmiştir. Gördüğümüz üzere, aşikar nedensellik ihlallerinin bazıları sadece formüllerimizin matematiksel eserleridir. Diğer durumlarda ise, bu ihlaller, söz konusu teorinin daha iyi Ultraviyole tamamlama olan diğer bir teoriye entegre edilmesi ile ortadan kaldırılabilmektedir. Aynı zamanda, (2+1) Genel görelilik teorisindeki yerel nedensellik incelendiğinde, nedensellik ve bütünsellik ilkelerinin birbirleriyle uyumlu olduğu da fark edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The notion of Causality is a key concept in formulating theories that describe real physical systems. So when a proposed model violates this concept this usually signals the existence of an error in the conceptual formulation or in the physical understanding of the results, which might indicate to us which models should we pursue, modify or drop all together. In this work the possibility of causality violations introduced by modifying Einstein gravity is studied using the idea of the time-delay introduced to a particle while crossing the shock-wave generated by another particle, known as Shapiro-like time delay. We will see that some of the apparent causality violations are just a mathematical artifact of our formulations. While in other cases these violations can be lifted off if the theory is embedded in another theory with a better behaved UV completion. Is it also noticed that when we study local causality in (2+1) General Relativity the notions of causality and unitarity are compatible with each other.