Butik tarzı alış veriş birimlerinde tasarım kriterlerinin değerlendirilmesi
A Research on designing concepts for boutique type stores
- Tez No: 52794
- Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA UTKUTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
II ÖZET Mimari bir eylem olarak, insan faaliyetlerini banndırmak amacıyla çevrenin düzenlenmesidir. Meslek olarak ise, toplumun yapışma, gereksinim ve ekonomik verileri ile teknolojik gelişmelerine bağlı olarak, insanların yaşamasını kolaylaştırmak amacıyla barınma, dinlenme, çalışma, eğlenme gibi eylemlerini... sürdürebilmelerini sağlamak için mekanlar düzenleme sanatıdır. İnsanlar bu eylemlerim ve bu eylemlere bağlı gereksinimlerini nesnel ve/veya öznel gereçlerle sağlayarak sürdürürler. Bu gereçler ise yine tammlanmış, pazarlama amacına yönelik olarak tasarlanmış mekanlarda yer alır ve kullanıcıya sunulurlar. Bu nedenle de bu mekanların (açık veya kapalı) bir işlevi sözkonusu olup, bu işleve bağlı biçim, ölçü, malzeme ve benzeri ile tanımlanır. Açık pazarlardan başlayarak gelişen alışveriş mekanları ülkemizde ve dünyada son birkaç yıl içinde önem kazanan ve sayılan gittikçe artan mekanlardır. Burada amaç, birden fazla ihtiyacın karşılanabileceği çok sayıda mağazayı, yeme-içme ve eğlence birimlerini, galeri, showroom ve ofislerle bir araya getirerek insanların uzun süre vakit geçirebileceği yan ticari, yan turistik kompleksler yaratarak şehrin ticari yapısmı olumlu yönde etkilemektir. Bu mimari yapı içerisinde yer alan en önemli birimler, çeşitli konularda satış yapan mağazalardır. Bu farklılık içerisindeki birimlerin konum olarak birbirleri ile ilişkileri ve ticari açıdan etkileşimlerinin yamsıra, bu mekanlardaki tasarım kriterlerinin değerlendirilmesi sayesinde iç mimari öğeler ve çevre faktörlerinin etkisi konusu açıklık kazanacaktır. Bu bağlamda, çalışmayı, oluşturan dört bölümde şunlar aktanlmaya çalışılmıştır: I.BÖLÜM : Türklerde ticaret yapısının tarihten günümüze gelişimi araştınlmış, eski Türk şehirlerindeki çarşı kavramı üzerinde durulmuştur. Zamamn ticaret yapılan olarak bedesten, kapalıçarşı ve arastalardan sonra günümüz ticaret yapısı türleri ile bunlaraı işlev ve ticari yaşamdaki yerleri aktanlmıştır. Bu bilgiler ışığında Türkiye'de alışveriş merkezlerinin ne yönde gelişim gösterdiğine değinilmiştir. II. BÖLÜM : Mağazalarda tasarım kriterleri ve uygulama yöntem-leri incelenirken konunun işletme boyutu, tüketici davramşlan ve görsel algı yönüyle ele alınması gerektiği ortaya çıkmıştır. İşletme boyutundain pazarlama kavramı, sistem ve planlaması ile ürün, fiyat, tutundurma ve dağıtım üzerinde durulmuş, pazar ve tüketici özellikleri ele alınmıştır. Tüketici davranışları da psikolojik ve sosyolojik etkenler çerçevesinde satın alma karar süreci ile beraber incelenmiştir. Görsel Algı konusu ise belli imajın yaratılması ve çekim aracı olma yönüyle mağazaya girişten çıkana kadar olan tüm biçim ve elemanlarla beraber aktarılmıştır. III. BÖLÜM : Alışveriş merkezleri içinde butik tarzı mağazalardan giyim üzerine çalışanları seçilerek bunların tasarım sürecindeki etkenler ve mekan organizasyonu incelenmiştir. Görsel algıyı destekleyen faktörler olarak renk ve aydınlatma konuların da değinilmiş, iç mekanda yer alan mobilyalar olarak teşhir ve sergileme elemanları üzerinde durulmuştur. IV.BÖLÜM : Bu bölümde günümüz alışveriş mekanlarının yeni çehresi tanımlanmış, mağaza tasarımı ve ürün prezantasyonunun eskisinden çok daha önem kazandığı vurgulanmıştır. İşletmeciler de belli bir imajın yaratılması için çaba göstermekte ve bu sayede hedef kitle ile iletişim kurarak pazar paylarım arttırmaktadırlar. Perakende alışveriş bu yönü ile ekonominin odak noktası haline gelmekte, mağaza tasarımlan da bu endüstrinin canlı ve yaratıcı göstergeleri olmaktadır. Yukarıda özetlenen biçimde çerçevesi çizilen tezin sonuç ve önerileri olarak butik tarzı mağazalarda tasarım kriterlerinin neler olduğu ve bunların işletmeci, kullanıcı ve müşteri açısından nasıl olması gerektiği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT As an operation, architecture is arranging the environment for the purpose of sheltering humans activities. And as a profession it is the art of creating spaces which facilitates the functions like living and working as well as the functions of the social life related to the people's origin, needs, demands and economical data. For the activities mentioned above and the needs related to these activities people must have some materials which we call now“the products”, that are also placed and displayed in well designed spaces which serves the aim of marketing. For this reason these spaces have a function and they must be expressed with their forms, dimensions, materials and so on. Beginning from the bazaars of the old centuries the shopping places, which had a great development since then especially within the recent decade, are also increased in their number. In this age of centralization of cities and the diversification of life styles, commerce manages to keep a firm link between supply and demand. Commerce appears in every activity from business conditions to food, leisure and the service industry and acts as a communication medium between the basics of trade and all of its diversified field. From this point of view the places like restaurants, cafes, galeries, showrooms and offices are all coming together in the architectural forms of shopping centers. But the most important units among them are the stores which deal in various subjects. By considering their location and the relation between the other surrounding neighborhood 'we must analyse the designing concepts for these interior spaces as well as their environmental considerations. This Study is composed of four chapters: CHAPTER I : The historical development of the commercial buildings beginning from the Ottoman classical period and the Ottoman construction system is given till todays market places which are named as shopping centers, department stores, chain units and so on.CHAPTER II : While developing a program and later the plan for a retail store we have to create as a designer; think as a merchant and act as a customer. The designer's proposed solutions can be evaluated in relation to these basic merchandising concepts. By the way the design concepts in three sub/topics which are marketing, customer behaviour and visual perception. CHAPTER III : Within this context the scope of this study is especially condensed on the boutique type, specially designed shops, dealing with women' s and men' s wear. CHAPTER IV : In the conclusion together with the new meaning of shopping places it is mentioned that the design of a store and its merchandise presentation is more important than ever before. Merchants are keenly aware of image; they pay more attention now to shaping then- store's presentation in the media and creating a unique shopping environment as part of the over all differentiation strategy. Merchandisers are betting heavily on clearly communicating their point of view to their target market to capture, retain and grow their market share.. Retailing is the focus of our market driven economy. Store design in this decade will reflect the verve and creativity of this dynamic industry.