Building a financial conditions index for Turkey
Türkiye için finansal koşullar endeksi oluşturma
  1. Tez No: 527975
  2. Yazar: BAYRAM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Finansal piyasaların son yıllarda hızlı bir şekilde genişlemesi ekonomik aktiviteler üzerindekini etkisini arttırmaktadır. Çoğunlukla sadece faiz oranlarını ve kur değerlerini içeren makroekonomik modellerin finansal piyasaları yeterince içermemesi kapsamlı bir finansal koşullar modeli ihtiyacını doğurmaktadır. Bu çalışmada 2007 yılından 2017 yılına kadar birçok finansal değişken ile faktör model kullanılarak Türkiye için finansal koşullar endeksi oluşturulmuştur. Finansal koşullar endeksi bu birçok finansal değişkenin ağırlıklı ortalamasıdır. Faktör modelden çıkan ağırlık hesaplamalarına göre kur değeri, hisse fiyatları ve kurumsal kredi faiz oranları değişkenleri Türkiye'de finansal koşulları ciddi bir şekilde etkilerken para arzı, faiz oranları alış-satış farkı ve tüketici kredilerinin ise Türkiye'de finansal koşullara etkisi görece olarak çok daha az olduğu görülmektedir. Buna ek olarak finansal koşullar endeksi ve ekonomik aktivite arasındaki ilişki NARDL model ile araştırılmıştr. Bu modelin sonuc¸larına göre finansal koşullardaki iyileşme finansal koşullardaki kötüleşmeye nazaran ekonomik aktiviteyi daha fazla etkilemektedir. Oluşturulan finansal koşullar endeksi finansal koşulları kapsayan araştırmaları ve merkez bankası politikalarını geliştirmek için bir araç olarak kullanlabilir.
Özet (Çeviri)
The rapid expansion of financial markets in the last decades has increased the role of financial markets on economic activities. Given that most of macroeconomic models which only include interest rate and exchange rate have very little financial integration, there is a need to develop a comprehensive model that captures the financial conditions in Turkey. This study uses factor model to construct a financial conditions index out of wide range of financial variables from the beginning of 2007 to the end of 2017. Financial conditions index is basically weighted average of various financial variables. The weights found using factor model suggest that the exchange rate, stock market and real corporate credit interest rate mainly derive the financial conditions whereas the contribution of money supply, interest rate spread and real consumer loans to financial conditions is very little in Turkey. Moreover, the relationship between FCI and economic activity is investigated with nonlinear autoregressive distributed lags model. The results suggest that assymetric effects of FCI exist and positive shocks impact economic activity more than negative shocks. The constructed FCI in this study and its proven strong role on real economy in Turkey can improve the research which aims to capture financial conditions and improve effectiveness of financial policies implemented by Central Bank of the Republic of Turkey.