Kısmi sıralı örtü problemi üzerine
On the sequential partially covering problem
  1. Tez No: 527976
  2. Yazar: MATANAT ASADOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF GÜRSOY, DR. ÖĞR. ÜYESİ FİDAN NURİYEVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kısmi Sıralı Örtü Problemi Band Collocation Problemi isminde bir telekomunikasyon probleminin alt problemidir. Band Collocation Problemi dalgaboyu bölmeli çoklama teknolojisini kullanan fiber optik iletişim ağlarında donanım maliyetlerini düşürmek için kullanılır ve ağ trafiğini düzenlemeyi amaçlar. Bu çalışmada Kısmi Sıralı Örtü Problemi ele alınmış ve matematiksel modeli incelenmiştir. Algoritmadakı işlem sayısını değerlendirmek için dinamik programlamaya ve karmaşıklık analizine dayalı aıgoritma araştırılmıştır. Bu bağlamda problemin özel ve genel halinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Sequential Partially Covering Problem is a sub-problem of the Band Collocation Problem. The Bandpass Collocation Problem aims to minimize the hardware costs by organizing the fiber optic network traffic that uses the dense wavelength division multiplexing system. In this study, the Partially Sequential Covering Problem was considered and the mathematical model was analyzed. To evaluate the number of operations of the algorithm, algorithm based on dynamic programming and complexity analysis were investigated. In this context, specific and general circumstances of the problem has been addressed.