Evli bireylerin bilinçli farkındalık düzeyleri ile evlilik doyumu ve problem çözme becerisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationships among mindfulness, marital satisfaction and problem solving-skills
  1. Tez No: 528016
  2. Yazar: ŞÜKRAN AKGÜN BOYLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFİ PARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yargılamadan, kabullenici bir biçimde dikkati odaklayarak içinde bulunulan andaki deneyime bilinçli ve istekli bir şekilde dikkatini verme olarak tanımlanan bilinçli farkındalık eşlerin birbirleriyle olan ilişkilerini de etkileyen bir kavram olarak değerlendirilmektedir. Bu noktadan hareketle bu çalışmada evli bireylerin bilinçli farkındalık düzeyleri ile evlilik doyumları ve problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da yaşayan 274 evli birey oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Evlilik Yaşam Ölçeği”,“Evlilikte Sorun Çözme Ölçeği ve ”Bilinçli Farkındalık Ölçeği" kullanılmıştır. İlişkisel tarama modeline uygun olarak yürütülen çalışmada katılımcıların bilinçli farkındalık, evlilikte problem çözme ve evlilik doyumu düzeyleri arasındaki ilişkileri belirlemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı; evlilik doyumu ve evlilikte problem çözmenin bilinçli farkındalığı yordayıp yordamadığını belirlemek amacıyla çoklu regresyon analizi; bilinçli farkındalık, evlilikte problem çözme ve evlilik doyumu düzeylerinin cinsiyetlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla bağımsız örneklem t testi; bilinçli farkındalık, evlilikte problem çözme ve evlilik doyumu yaşlarına, eğitim düzeylerine ve evlilik sürelerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla tek yönlü varyans analizi (ANOVA) tekniği kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizi sonucunun önemli bulunduğu durumlarda farkın hangi ortalamalar arasındaki farklardan kaynaklandığını belirlemek amacıyla Tukey testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda katılımcıların bilinçli farkındalık düzeyleri ile evlilik doyumu ve evlilikte problem çözme becerileri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu, evlilik doyumunun evlilikte problem çözme becerileri tarafından yordandığı görülmüştür. Öte yandan katılımcıların bilinçli farkındalık düzeylerinin yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve evlilik süresine göre farklılaşmadığı; evlilikte problem çözme düzeylerinin cinsiyet ve eğitim düzeyine göre farklılaşmadığı ancak yaş ve evlilik süresine göre farklılaştığı; evlilik doyumu düzeylerinin ise cinsiyet ve eğitim düzeyine göre farklılaşmadığı ancak yaş ve evlilik süresine göre farklılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mindfulness, which can be defined as paying attention on purpose, in the present moment, and non-judgmentally to the spreading of experience moment by moment, is also regarded as a concept that affects the relationships of spouses with each other. From this point of view, in this study it was aimed to investigate the relationships among mindfulness and marital satisfaction and problem solving skills of married individuals. The sample of the research consists of 274 married individuals living in Istanbul.“Personal Information Form”,“Marriage Life Scale”,“Marital Problem Solving Scale”and“Mindful Attention Awareness Scale”were used as data collection tools in the study. In the study which conducted according to the relational screening model, Pearson Moments Multiplication Correlation Coefficient was applied to to examine the associations among participants' problem solving, marital satisfaction and mindfulness levels. Multiple regression analysis was used in order to determine whether marriage satisfaction and marital problem solving predict mindfulness. Independent sample t test was used to determine whether mindfulness, marital problem solving and marital satisfaction levels differ according to gender; one way analysis of variance (ANOVA) was used to determine whether the study variables differed according to age, education level and marriage duration. The Tukey test was applied to determine which group this variance originated from when there were intergroup differences. As a result of the analyzes it was found that there was a positive correlation among mindfulness and marital satisfaction and marital problem solving skills of participants. On the other hand, the mindfulness level of the participants did not differ according to age, gender, education level and marriage duration; the level of marital problem solving did not differ according to gender and education level but differs according to age and marriage duration; marital satisfaction levels did not differ according to gender and education level but differed according to age and duration of marriage