Enflasyon hedeflemesi: Ülke uygulamaları ve Türkiye açısından değerlendirilmesi
Inflation targetting: Implementations of different countries and evaluation of Turkish model
  1. Tez No: 528017
  2. Yazar: KÜBRA KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BAHAR ŞANLI GÜLBAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada enflasyon hedeflemesi kavramı, ülke uygulamaları ve Türkiye'de uygulanma süreci ele alınmıştır. Çalışmada enflasyon hedeflemesinin avantajları ve dezavantajları, merkez bankasının enflasyon hedeflemesindeki rolü, enflasyon hedeflemesinde sağlanması gereken teknik koşullar, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki enflasyon hedeflemesi uygulamaları, Türkiye'deki enflasyon hedeflemesine yönelik uygulamalar ele alınmıştır. Özellikle gelişmiş ülkelerde enflasyon uygulaması neticesinde başarılı sonuçlar elde edilmiş, gelişmekte olan ülkelerde enflasyon hedeflemesine geçiş öncesi ülke ekonomisi ve geçiş süreci incelenmiştir. Türkiye'de ise enflasyon hedeflemesinin tarihsel sürecinden bahsedilmiş ayrıca ülke ekonomisinin bu süreçteki durumu anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of inflation targeting, the country practices and implementation process in Turkey have been discussed. The advantages and disadvantages of inflation targeting have been examined together with recent developments such as the central bank's role in inflation targeting. Then the technical conditions to be provided for inflation targetting have been examined, and inflation targetting applications in both developing and developed countries, and also applications in Turkey have been referred. Successful results have been obtained, especially in developed countries, as a result of applying inflation, and in developing countries preactivation period of inflation targetting and the transition period have been examined. As for Turkey, historical development of inflation targetting have been discussed and the conditions of country economy during this period has been examined.