Zonguldak il sınırları içinde belediye hizmetlerinden memnuniyet düzeyinin mükelleflerin vergi uyumuna etkisi
Effect of the satisfaction from municipality services on taxpayers tax compliance in Zonguldak
- Tez No: 528065
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP YÜCEDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Mükelleflerin vergi uyumu birçok açıdan ele alınmıştır ve literatürde bu konuda yapılan çalışmaların sayısı oldukça fazladır. Fakat yerel yönetimlerin (belediyelerin) tahakkuk ve tahsil ettiği vergilere karşı mükelleflerin vergi uyumu üzerine yapılan bir çalışmaya yer verilmemiştir. Çalışmamız literatürde bulunan boşluğu doldurması açısından önem arz etmektedir. Çalışmamızda Zonguldak ilinde hem vatandaşların belediye hizmetlerinden memnuniyet düzeyini hemde vergi uyum düzeylerini ölçmek hedeflenmiştir. Birbirinden bağımsız gibi görünen bu iki durumun arasındaki etkileşimi ortaya koymaktadır. Yerel yönetimler merkezi yönetime kıyasla halka daha yakın yönetim birimleridir. Mükellefler belediye hizmetlerini yerinde gözlemleyebilirler ve bu durumun mükelleflerin vergi uyumunu etkilediği düşünülmektedir. Belediye hizmetlerinden memnuniyet düzeyi arttıkça mükelleflerin vergi uyumunun da artacağı düşünülmektedir. Aynı şekilde mükelleflerin belediye hizmetlerinden memnuniyet düzeyi azaldıkça vergi uyumunda da azalış beklenmektedir. Çalışmamızda gerçekleştirilen anket Zonguldak ili ve yedi ilçesininde yapılmış olup sekiz belediye yönetimini kapsamaktadır. Birden fazla belediye yönetiminde uygulanmasının sebebi Zonguldak genelini temsil etmesi açısından önem arz etmektedir. Bununla birlikte farklı memnuniyet düzeylerine sahip ilçelerin vergi uyum düzeylerini karşılaştırma şansı tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
Taxpayers' tax compliance is analyzed in various aspectes and in literature there are many studies made about this topic. However, in local governments (municipality) it is not seen a study about taxpayers' tax compliance against collected and assest taxes. Our study have importance regards to fill the literatüre gap. Our study measures both satisfacion level of individuals from municipality services and level of tax compliance in Zonguldak. Local governments are administrative units which are more closed to people compared to central government. Taxpayers can observe government services on-site and it is thought that this situation has impact on tax compliance. It is thought that the more satisfaction level of government services results the increase of tax compliance level. In the same direction, it is expected that decrease of taxpayers' satisfaction level from government services will resultdecrease in tax complinace. Our study, made city of Zonguldak and its seven district, involves eight government administrative units. The reason of analyzing more than on egovernment units is to see the general results in Zonguldak. In addition, it creates cahnce of comparison of level in different satisfaction levels in different districts.