Zonguldak ili ağızları (ses ve şekil bilgisi)
  1. Tez No: 12543
  2. Yazar: M. EMİN EREN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET BİCAN ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
- İİ - ÖZET Zonguldak ağızlarını dil bilimi açısından incelemeye yönelmiş çalışmamız, başlıca dört bölümden oluşur: 1. Giriş: Bu bölümde Zonguldak ilinin fiziki-beşeri coğrafyası, tarihi, sosyo-kültürel durumu ve etnik yapı sı özet olarak verilmiştir. Bu bilgilerle, ilin Anadolu' daki yeri ve Türklük alemiyle olan ilişkileri belirtil meye çalışılmıştır. Bölgemizde konuşulan Türkçe'nin özelliklerini tam anlamıyla tespit ettikten ve yöremiz ağızlarıyla komşu iller ağızları arasındaki farklılıkları gösterdikten sonra; Zonguldak ili ağızlarını, bünyesinde gösterdiği değişiklikleri gözönünde bulundurarak Güney- Batı Ağzı, Kuzey- Batı Ağzı, Doğu Ağzı diye üç ayrı ağız yöresi şeklinde sıraladık.“Metin”bölümünden önce verilen harita, bu üç ayrı ağız yörelerinin coğrafi alan üze rinde dağılımını göstermektedir. 2. İnceleme (Ses Bilgisi ve Şekil Bilgisi): Bu bölüm; Zonguldak ve yöresinde yaptığımız derlemelerin dilbilgisi yönünden incelendiği bölümdür. Bölgemiz ağızları, gerek fonetik, gerekse morfolojik özellikleri bakımından ağız bölgeleri de dikkate alınarak geniş bir şekilde kurallara uygun olarak incelenmiştir. İncelememizin ses bilgisi bölümünde, yöremiz ağızlarında kullanılan kelimelerdeki ses değişiklikleri, yazı dilimiz örnek alınarak farklılıkları tespit edilmiştir. Bu değişiklikler bölgemiz ağızlarının, Türkçe'nin tarihi gelişimi içindeki yerini belirtmiştir. Araştırmamızın şekil bilgisi kısmında ise; isim, sıfat, zamirler ile fiiller, isim-fiiller, sıfat-fiiller, zarf-fiiller, edatlar ve zarflar tek tek ele alınarak incelenmiş ve yazı dilimizle olan farklılıkları belirtilmiştir. 3. Metinler: Zonguldak ili sınırları içinde 27 köy den 30 kişi konuşturularak metinler derlenmiştir. Ancak Zonguldak il merkezi, Ereğli, Karabük ilçe merkezleri,- iii - kozmopolit yapıları göz önünde bulundurularak derleme alanımızın dışında bırakılmıştır. Metinler yörenin ağız özelliklerini tam yansıtması açısından özellikle kırk yaşın üstündeki bayanlardan derlenmiştir. Metinler yazıya geçirilmiş ve transkripsiyonları yapılmıştır. Kelimeler tek tek fişlenmiş ve dil özelliklerine göre sınıflandırılmış tır. 4. Sözlük: Bu bölümde bölgemizde konuşulan ve metinlerimizde geçen, yazı dilimize göre fonetik değişiklikler gösteren kelime ve deyimlerin karşılıkları verilmiştir. Ayrıca, kaynak eser olarak yararlandığımız eserler ile ağız araştırmalarıyla ilgili ilmi yayınların listesi ise kaynakça kısmında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV - SUMMARY Our study, which is directed towards the investigation of Zonguldak dialects according to the linguistics, consists of four basic parts: 1. Introduction: In this part, the physical- ant ropage- ography, history, socio- cultural aspects and ethnical structure of Zonguldak province have been summarized. With these information, it has been intended to determine the place of the province within Anatolia and its relationships with throughout the world. After determining the characte ristics of regionally spoken Turkish and showing the diffe rences among the local dialects of neighbouring provinces, we have divided the Zonguldak dialects into three different local dialects as South-Western Dialect, Nor th-Wes tern Dialect and Eastern Dialects, according to the defferences they exhibit within their structures. The map which is given before the main text shows the geographic distribu tion of these three different local dialects.. 2. Study (Phonology and Morphology): This section is the part in which we have grammatically studied the compi lation of data carried out in Zonguldak and surrounding region the dialects of our region have been extensively studied according to the rules by taking into account both the phonetic and morphological characteristics. In the phonology section of our study, the phonetic changes in the words used in our regional dialects have been determined by taking our formal written language as the criterion and thus the differences have been establis hed. These changes have been instrumental in determining the place of our regional dialects within the historical evolution of Turkish. In the morphology section of our study, the mouns, adjectives, pronouns with verbs, noun-verbs, adjective- verbs, adverb-verbs, particles and adverbs have been separately studied and their differences with our formal written language have been determined.- v - 3. Texts: Texts have been compiled from the recorded speeches of 30 individuals from 27 villages within the Zonguldak province. However, the cities of Zonguldak, Ereğli and Karabük have been excluded from our compila tion due to their cosmopolitan structure. The texts have especially been compiled from the women above fourty in order to exactly reflect the characteristics of local dialects. The conversations have been written and trans criptions have been prepared. The words have been indexed one by one and classified according to their language characteristics. 4. Dictionary: In this section, the meaning of words and idioms, which are spoken in our region and used in our texts and which exhibit phonetic changes according to our formal written language have been given. In addition, the list of reference books we have used and the scientific publications related to the studies on dialects has been given in the references section.