Is it? is this? is that
O mu? bu mu? şu mu?
- Tez No: 528066
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ ASİLTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Hayallerimizin, ideolojilerimizin, inançlarımızın, felsefelerimizin, hayatı algılayış biçimimizin şimdimizi yaşama şeklimizde önemli bir rolü vardır. Tümden gelim yoluyla şu anki davranışlarımıza neden olurlar ve stratejilerimizi yüksek oranda etkilerler. Bu tez kapsamında ve filmde“savaşların bir gün bitebilmesi”konusunda optimist ve pesimist düşünceler karşılaştırılarak, farklı bakış açılarına sahip bireylerin stratejik kararlar almaktaki farklı yöntemlerine vurgu yapılmıştır. Filmde şarkı yarışmasına katılıp birinci olmak isteyen hayalperest Şuda ile kendisine şarkı sözü yazarken yardım eden realist Okan'ın beyin fırtınası süreci müzikal bir metotla anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our ideals, our beliefs, our philosophies, our way of perceiving life have an important impacr on our way pf living“now”. With a deductive method, all of them cause our current behavior and hihly influence our strategies. İn this thesis and in the film, optimistic and pessimistic considerations about“one day's ending of wars”were compared and different methods of making strategic decisions were emphasized. Şuda participates in a song contest and wants to win first place. While realist Okan helps imaginative Şuda write the song, to write his song to himself in the imaginative Şuda work, this brainstorming process is described in a musical method.