Evli bireylerin cinsel doyumlarının bireysel, ailesel, cinsellikle ilgili tutum ve davranışları açısından incelenmesi
Research of sexual satisfaction of married individuals from point of individual, familial, sexual attitudes and behaviours
  1. Tez No: 52811
  2. Yazar: AYTAÇ ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ETHEM ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, evli kadın ve evli erkeklerin cinsel doyum düzeylerini incelemektir. Bu amaçla, araştırmada; bireysel, ailesel ve cinsel yaşamla ilgili tutum ve değerlere yönelik 33 değişken ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ankara'da devlet dairelerinde çalışan 308 kadın ve 205 erkek olmak üzere toplam 513 evli birey oluşturmuştur. Araştırmada bağımlı değişken olan evli bireylerin cinsel doyum düzeylerine ilişkin bilgiler, Golombok-Rust (1986) tarafından geliştirilip, Tuğrul, Öztan ve Kabakçı (1993) tarafından adapte edilip ülkemizde de kullanılabilir hale gelebilmesi için geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılan“Golombok Rust Cinsel Doyum Ölçeği (GRCDÖ)”ile elde edilmiştir. Evli bireylere ilişkin değişkenler hakkındaki bilgiler ise araştırıcının kendisi tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmada bağımsız değişkenlerin alt kategorilerine ve cinsiyetlerine ilişkin elde edilen verilerin istatistiksel analizleri yapılmış, gruplara ilişkin ortalamalar arası farkların önemli olup olmadığı bağımsız örneklem gruplarına ilişkin t testi ile kontrol edilmiştir. Bulgulara göre; evli kadın ve erkeklerin cinsel doyum düzeyleri; farklı bireysel niteliklere, aileye yönelik niteliklere ve cinsel yaşamla ilgili tutum ve değerlere göre değişiklikler göstermektedir.“Yaş”,“eğitim durumu”,“yaşamın çoğunun geçtiği yerleşim merkezi”,“sosyo-ekonomik düzey”,“aylık gelirin yeterli olup olmaması”,“evlenme yaşı”,“beden ve ruhsağlığı”,“yapılan iş veya meslekten hoşnutİÜ olma”,“kendi cinsiyetinden memnun olma”gibi bireysel niteliklerle;“evlilikte geçen süre”,“eşle aradaki yaş farkı”,“çocuk sayısı”,“eşinin fiziki görünüşünden memnun oluş veya olmayış”,“eşle olan geçim”,“evleniş şekli”,“tanışma ile evlenme arasında geçen süre”,“evlilik öncesi eşiyle cinsel ilişkide bulunma”,“evlilikte mastürbasyon yapıp yapmama”,“evlilik öncesi başkalarıyla cinsel ilişkide bulunma”,“ilk gece yaşantısı”,“cinsel ilişkide bulunma sıklığı”,“cinsel ilişki sırasındaki tutum”,“eşi tarafından cinsel ilişkiye hazırlanma”,“cinsel ilişkiden sonraki duygu”,“cinsel ilişki isteğinin kimden geldiği”,“cinsel ilişki isteğini davranışlarıyla belli etme”,“orgazma ulaşma”,“cinsel konuların eşle konuşulması”gibi aileye yönelik nitelikler ve“cinsel ilişkiyi algılayış biçimi”,“bekaretin korunması”,“evliliğin ilk gecesinde cinsel ilişkide bulunup bulunmama gereğine inanma”,“orgazma ulaşmanın taraflardan hangisi için daha önemli olduğu”,“eşin cinsel ilişkide bulunma isteğine karşı tiksinti duyup duymama”gibi cinsel yaşamla ilgili tutum ve değerlere yönelik niteliklerin ele alındığı araştırmada, sözü edilen nitelikler gözönünde bulundurulduğunda;“cinsel ilişkiden sonra kendisini gergin hisseden erkeklerle”,“cinsel ilişkide orgazma ulaşmanın erkekler için daha önemli olduğunu belirten”ve“kendi cinsiyetinden hoşnut olmayan erkekler”hariç, genelde evli erkeklerin evlilikte kadınlara oranla daha fazla cinsel doyum sağladıkları gözlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular tartışılmış ve araştırma sonuçlarına dayalı olarak bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The purpose of this study is to examine sexual satisfaction levels of married women and men. For this, a research has been realized and 33 variables have been dealt with in terms of qualifications towards behaviours and values concerning individual, family and sexual life. Sampling of the research is consisted of 513 married individuals in total who have worked in governmental departments in Ankara, 308 being women and 205 being men. Information about sexual satisfaction levels of married individuals who are the dependent variable of the research has been gathered by Golombok Rust Sexual Satisfaction Inventory (GRSSI) for which standardization studies were made by Tuğrul, öztan and Kabakçı (1993) to enable it to be also implemented in our country, which had been improved by Golombok-Rust (1986). Information and data regarding variables for married individuals have been collected by 'Individual Questionnaire' developed by the researcher. In the study, statistical analysis of data obtained relating to the sub categories and sex of the independent variables has been conducted and importance of differences among means concerning groups has been controlled by t Test. According to findings, sexual satisfaction levels of married women and men have been affected in different degrees from individual features, from factors inherited in families and from behaviours and values pertaining to individual qualifications such as 'educational status', 'center of residence wherein mostly lived', 'socio-economic level', 'satisfaction of monthly salary', 'age of marriage', 'physical andpsychological health', ' enjoyment from work or profession practiced', 'to be satisfied with own sex'; family qualifications such as 'period of marriage life', 'age gap between spouses', 'number of children', 'whether or not being satisfied with physical appearance of spouse', 'compatibility with one another', 'manner of marriage', 'period elapsing between acquaintance and marriage', 'to have sexual intercourse with others before marriage', 'masturbation in marriage life', 'to have sexual intercourse with others before marriage', 'first night experience', 'frequency of sexual intercourse', 'behaviour during sexual intercourse', 'preparation for sexual intercourse by the spouse', 'feeling after sexual intercourse', 'who first attempts to have sexual intercourse', 'to indicate desire for sexual intercourse by attitudes', 'to reach orgasm', 'to talk sexual matters with spouse' etc. which are pertaining to family qualifications, and behaviours and values concerning sexual life such as 'type of perception of sexual intercourse', 'protection of virginity', 'belief in the necessity of having sexual intercourse at the first night of marriage', 'to reach orgasm for which party is important', 'whether or not the spouse feels disgust against sexual intercourse coming from the spouse', have been dealt with in this research; and when the foregoing qualifications have been taken into consideration it has been seen and observed that, in general, married men in marriage life have sexual satisfaction much more than married women, except 'men who feel tense after sexual intercourse', 'men who believe that it is more important for men to reach orgasm than women' and 'men who are dissatisfied with own sex'. Findings as the result of research have been discussed and some proposals have been made on the basis of the results of the research.