İlköğretim ikinci sınıf hayat bilgisi dersinde eğitsel oyunlar, erişi ve kalıcılık
Pedegogical plays, achievement and permanency at the social sciences course for the second grade primary education
- Tez No: 52812
- Danışmanlar: PROF.DR. VEYSEL SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZET Bu araştırmada. İlkokul ikinci sınıf Hayat Bilgisi Dersi'nde yer alan“Trafik ve Taşıtlar ”ve“ Haberleşme”ünitelerimle eğitsel oyunlar, programlandırılmış ve geleneksel öğretimlerin, bilişsel alanın bilgi, kavrama, uygulama ve toplam erişileriyle yine bu üç düzey için kalıcı izli davranış değişikliğine etkisi araştırılmıştır. Araştırma probleminin beş denencesi bulunmaktadır. Bu denencelerle ilgili, her ünite için verilerin sonuçlan sırasıyla aşağıda sunulmuştur. 1 -Hayat Bilgisi Dersi Trafik ve Taşıtlar ünitesi için dört grupta uygulanan yöntemlerin. Bilişsel alanın bilgi erişi düzeyi açısından denk olduğu gözlenirken. Haberleşme ünitesi için bilgi erişi düzeyi açısından oyunla ve proramlandınlmış öğretim yapılan gruplar geleneksel öğretim yapılan iki gruba göre daha başarılı olmuştur. 2-Hayat Bilgisi Dersi Trafik ve Taşıtlar ünitesi için dört grupta uygulanan yöntemlerin. Bilişsel alanın kavrama erişi düzeyi açısından denk olduğu gözlenirken Haberleşme ünitesi için kavrama erişi düzeyinde oyunla ve programlandırılmış öğretin yapılan gruplar, geleneksel öğretim yapılan iki gruba göre daha etkili olmuştur. 3- Hayat Bilgisi Dersi, hem Trafik ve Taşıtlar hem de Haberleşme üniteleri için bu dört grupta uygulanan yöntemlerin, Bilşsel alanın uygulama erişi düzeyi açısından oyunla öğretim yapılan grup hem programlandırılmış hem de geleneksel öğretim yapılan gruplardan daha etkili olmuştur. 4- Hayat Bilgisi Dersi Trafik ve Taşıtlar ünitesi için Bilişsel alanın (bilgi, kavrama, uygulama) toplam erişisi bakımından oyunla öğretim yapılan grup programlandırılmış ve geleneksel öğretim yapılan gruplardan daha başarılı olurken, Haberleşme ünitesi için oyunla ve programlandırılmış öğretim yapılan gruplar geleneksel öğretim yapılan gruplar dan toplam erişi düzeyinde daha başarılı olmuştur. * 5- Hayat Bilgisi Dersi, hem Trafik ve Traşıtlar hem de Haberleşme üniteleri için Bilişsel alanın bilgi, kavrama, uygulama ve toplam kalıcı izli davranış değişikliği bakımından oyunla ve programlandırılmış öğretim yapılan gruplar geleneksel öğretim yapılan gruplardan daha başarılı olmuştur. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research studied the permanently marked behavior changes from the second grade Social Sciences course'Traffic and Vehicles and“Communication”units through pedegogical plays, programmed and traditional education methods, information, comprehension application in the cognitive area and the total achievement at the above three levels. The research problem has five hypothesis. The result for each unit hypothesis is presented in order as fallows. 1 - While the four methods applied in the Social Sciences Course Traffic and Vehicles unit is equal from the cognitive field information achievement level, the group applying the traditional education methods through plays and programmed teaching in the Communications unit has been more successful from achievement stand point when compared with the other two groups. 2- While the four methods applied in the Social Sciences Course Traffic and Vehicles unit is equal from the comprehension field information achievement level, the group applying the traditional education methods through plays and programmed teaching in the Cornmunications unit has been more effective from achievement stand point when compared with the other two groups. 3- The four methods applied in the Social Sciences Course Traffic and Vehicles, and Communications unit has been more successful from the cognitive field information achievement level, when compared whit the group applying the traditional education methods and the group applying palys and programmed teaching. 4- While in the Social Sciences Course Traffic and Vehicles unit from the cognitive field (information, comprehension. application) has been more successful from achievement level, than the group applying the traditional education methods, the group conducting education through plays and programmed teaching in the Communications unit has been more successful from achievement stand point when compared with the other group applying the traditional education methods. iii5-In the Social Sciences Course Traffic and Vehicles and Communications units, from the cognitive field information, comprehension, application and permenently marked behavior stand point the group applying the traditional education methods through plays and programmed teaching has been more successful from achievement stand point when compared with the group applying the traditional education methods. IV