Sosyolojik açıdan trafik, trafik sisteminin işleyişi ve trafik kazaları
The Traffici the operation of traffic system and traffic accidents. From a sociological perspective
  1. Tez No: 52810
  2. Yazar: YAŞAR ERJEM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. ÇAĞATAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Ulaşım, Sociology, Transportation
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
ii ÖZET Bu araştırmanın konusu sosyolojik açıdan trafik, trafik sisteminin işleyişi ve trafik kazalarıdır.Araştırma da trafik ve trafik sisteminin işleyişi de göz önünde bulundurularak“ağırlıklı olarak”trafik kazaları üzerinde durulmuştur. Araştırma konusu sosyolojik acıdan ele al inmiştir.Bu bağlamda trafik toplumsal sistemin bir alt sistemi ola- arak kavramlaştırılarak,“ sosyal, kültürel ve demografik faktörlerin insan unsuru çerçevesinde trafik kazaları Üzerindeki etkileri araştırmanın temel problemi olarak ifade edilmiştir. Araştırma problemine yaklaşım olarak sosyolojide ve diğer bilimlerde yaygın olarak kullanılan ”sistem yaklaşım“ından yararlanılmıştır. Bunun temel gerekçesi: sis tem yaklaşımının araştırma problemini birçok faktörle ilişkilendirerek bütün olarak inceleme imkanı vermesidir. Araştırmanın kuramsal çerçevesinde konu sistem yaklaşımına göre kavramlaştırılmış ve temel kavramlar ola- arak: toplumsal sistem, ulaştırma, trafik, trafik siste mi ve trafik kazaları alınmıştır.Kuramsal çerçevede konu sosyolojik acıdan analiz edilerek ülkemizdeki trafik olgusu ve ulaştırma ile bağlantısı kurulmaya çalışılmış tır. Ayrıca kuramsal çerçevede trafik kazaları ”trafik sistemi"nin bozuk fonksiyonda bulunduğunun bir gösterge si olarak ele alınmıştır.1X1 Araştırmanın verileri, Konya kentindeki sürücüler, yayalar, trafik polisleri, sürücü kursu yöneticileri ve sürücü kursu öğretmenlerinden elde edilmiştir. Bu çerçevede 300 sürücü, 300 yaya, 57 trafik polisi, 20 sürücü kursu öğretmeni ve 4 sürücü kursu yöneticisi olmak üzere toplam 68i kişiden anket,mülakat, katılımlı ve katılımsız' gözlem teknikleriyle veriler elde edilmiştir. Verilerin sunulmasında düz ve çapraz tablolardan yararlanılmış.hipotezlerin test edilmesinde X2 ve MCA teknikleri kullanılmıştır. Araştırmada örneklem tekniği olarak sistematik örneklem ve amaçlı örneklem kullanılmıştır. Araştırma sonucunda trafik kazası yapma durumu ile cinsiyet, öğrenim düzeyi, sürücülüğü meslek olarak yapma, kaderci olma, trafik eğitimini alma yolu, sürücünün kullandığı taşıt türü ve taşıt kullanma süresi arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Doğum yeri, yas, ekonomik problemin niteliği ile trafik kazası yapma durumu arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.Ayrıca kaza yapma sayısı ile trafik kurallarına uyma, trafik polisinin olmadığı yerlerde kurallara uyma, öğrenim düzeyi ve taşıt kullanma süresi arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Araştırma sonucununda, trafik sisteminde bütünleşme sorununun olduğu ve sistemin işleyişinde informel kuralların etkin olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, the research subject is the operati on of the traffic system and traffic accidents from a sociological perspective. In this context, traffic system is taken as a sub system of the social. The effects of the social, cultur al and demographic factors on traffic accidents are examined. The research problem is analyzed through the“system approach”. In this framework,“traffic accident”is taken as an indicator of a dysfunctional system. Systematic and purposive sampling techniques were in gathering the data. Data were collected from 681 people of whom 300 are drivers, 300 pedestrians, 57 traffic policemen, 4 direc tors and 20 instructors of driving courses. Data were ob tained by using participant and non-participant observa tion techniques, questionnaires and interviews. While presenting the data basic table and cross table were used. In order to test the hypothesis, the chi-square and MCA were used. Fundings show that being a male, low education,fatalism, not obeying traffic rulers, unemployment were factors which affected the traffic accident mostly.