Investigation of performances of model predictive controlled induction motors
Model tahmini kontrollü asenkron motorların performanslarının incelenmesi
- Tez No: 528145
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH BARIŞ ÖZTÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karabük Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, Üç Fazlı Sincap Kafesli Asenkron Motor vektör kontrol yöntemleri Doğrudan Moment Kontrol ve Dolaylı Alan Yönlendirmeli Kontrol'ün, Literatürde Model Predictive Control (MPC) olarak bilinen Tahmini Moment Kontrol, Tahmini Akım Kontrol gibi kontrol yöntemlerine ait teorik bilgiler detaylı olarak incelenmiştir. Sensörsüz kontrol için MRAS hız kestirim yöntemi kullanılmıştır. Daha sonra ise, asenkron motorun Matlab/SIMULINK ile bu kontrol yöntemlerine ait simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Literatür taramalarında Tahmini Moment Kontrolü ve Tahmini Akım Kontrolün Euler yöntemi ile eniyileştirilme yapıldığı gözlenmiştir. Euler yönteminin dezavantajı olan örnekleme zamanı üzerinde durulmuş ve Dördüncü Dereceden Runge Kutta Yöntemi ile eniyileştirme yapılarak örnekleme zamanındaki dezavantaj ortadan kaldırılmıştır. Ayrıca bu kontrol yöntemleri, asenkron motor kontrolü Uzay Vektör Dalga Genişlik Modülasyonu Tabanlı Evirici kullanılarak sabit anahtarlama frekansı elde edilmiştir. Sabit anahtarlama frekansı sayesinde, Eviricideki yarı iletken IGBT'lerin zorlanması ve gereksiz harmoniklerinin önüne geçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study theoretical information relating to the control methods such as Model Predictive Control (MPC) of Direct Torque Control and Indirect Field Oriented Control based Three Phase Squirrel Cage Induction Motor were examined in detail. MRAS speed estimation method was used for sensorless control. Later, the simulations relating to these control methods of induction motor were implemented by Matlab/SIMULINK. In the literature it has been observed that the Predictive Torque Control and the Predictive Current Control were optimized by Euler method. Sampling time, which is the disadvantage of the Euler method, is emphasized and the disadvantage of sampling time is removed by optimization with 4th order Runge Kutta method. Also constant switching frequency is obtained for these control methods by using Space Vector Wave Amplitude Modulation based induction motor drive. Thanks to the constant switching frequency, strain of semiconductor IGBTs in the inverter and unnecessary harmonics were prevented.