Toplam kalite yönetimi ve orta ölçekli bir sanayi işletmesinde uygulanması
Total quality management: An application in a medium sized indıstrial firm
  1. Tez No: 52815
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ GÜMÜŞSUYU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE HACIHASANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Bu çalışmada, toplam kalite yönetimi ile ilgili olarak bugüne kadar yapılan teorik çalışmaların bir özeti verilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, toplam kalite yönetimi felsefesine uygun şekilde küçük ve orta ölçekli işletme sınıfına giren, ısıtma ve soğurma sektöründe çalışan bir firmaya ait fabrikada uygulama yapılmıştır. İşletmede, toplam kalite anlayışına geçişi sağlayacak bir temel oluşturularak; kaliteye yönelik organizasyon yapısı hazırlanmış; kalite kontrolü bölümü kurulmuş ve kalite sisteminin dokümantasyonu çalışmaları başlatılmıştır. Kalite sisteminin dokümantasyonu çerçevesinde işletmenin toplam kalite yönetimi anlayışına geçişinde en büyük kolaylığı sağlayacak ISO 9002 standartının işletmeye kazandırılmasına karar verilmiştir,...Çalışmanın, ampirik kısmında, yapılan uygulama kapsamlı bir şekilde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The principal aim of the present study is to demonstrate the applications of ISO 9002 standards to a manufacturing industry firm, as an intermediary step which would provide a smooth transition towards totai quality management. The empirical work was conducted at some medium-size firm that manufactures air-conditioning machinery and equipment. At the start a critical survey of the underlying ideas of total quality control and management, and a review of the main techniques and procedures for the conduct of total quality control processes were given. The last part was devoted to the applications at the mentioned factory. The work that was achieved mainly consisted of the establishment of the quality control system and its documentation, and the appropriate change in the job and organizational structure of the factory. The confronted difficulties and possible solutions were widely discussed.