Boyarmadde içeren sucul ortamların biyolojik iyileştirilmesinde Morchella esculenta hücrelerinin kullanımının araştırılması
Morchella esculenta containing cells to investigate the use of dyes in biological improving of the aquatic environment
- Tez No: 528153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ARDAĞ AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada; 3 farklı tekstil boyarmaddesinin biyolojik giderimi araştırılmıştır. Biyolojik giderim için beyaz çürükçül fungus; Morchella esculenta kullanılmış olup, önce organizmanın serbest formu ile ayrı ayrı ve karışım halindeki boyarmaddelerin biyolojik giderimleri incelenip daha sonra, bu organizmanın farklı taşıyıcılar üzerine immobilizasyonu sağlanıp, biyolojik iyileştirme oranları belirlenmiştir. Ayrıca bu çalışmada aynı organizma ile membran biyoreaktör sistemi oluşturularak endüstriyel tekstil atık sularının biyoiyileştirilmesine yönelik yeni bir sistem önerilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda 10 mg/L konsatrasyonunda boyarmadde içeren ortamda M.esculenta tarafından; Remazol Navy RGB %99,53, Cibacron Brilliant Red 3B-A %97,13 ve Reactive Yellow 160 %93,11 oranında giderilmiştir. Serbest hücrelerle yapılan çalışmalarda en iyi giderime uğrayan boyarmadde Remazol Navy RGB boyarmaddesi olmuştur. İmmobilize hücrelerle yapılan çalışmalarda 10 mg/L konsatrasyonunda Cibacron Brilliant Red 3B-A (% 99,19), Remazol Navy RGB (% 99,01) ve Reactive Yellow 160 (% 95,68) boyarmaddelerinin en iyi giderimi, polistirene immobilize M.esculenta tarafından gerçekleşmiştir. Membran içerisine M.esculenta immobilize edilerek elde edilen EgBM ile yapılan çalışmalarda 2 mg/L konsantrasyonunda Cibacron Brilliant Red 3B-A % 99,26, Remazol Navy RGB %94,85 ve Reactive Yellow 160 % 95,91 oranında giderilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; Biodegradation of 3 different textile dyes was investigated. White rot fungus for biological removal; Morchella esculenta was used. First, the biodegradation of the stain materials was investigated separately with the free form of the organism and then the immobilization of this organism on different carriers was carried out and the biological healing rates were determined. In addition, a new system for biodegrading industrial textile wastewater has been proposed in this study by establishing a membrane bioreactor system with the same organism. As a result of the studies, 10 mg / L concentration was determined by M. esculenta in dyestuff containing medium; Remazol Navy RGB 99.53%, Cibacron Brilliant Red 3B-A 97.13%, and Reactive Yellow 160 % 93.11. The best decolorization is in Remazol Navy RGB dye. In studies with immobilized cells, 10 mg / L concentration of Cibacron Brilliant Red 3B-A (99,19%), Remazol Navy RGB (99,01%) and Reactive Yellow 160 (95,68%) were the best remedies for polystyrene immobilized M. esculenta. In the study with EgbM obtained by immobilizing M. esculenta into the membrane, Cibacron Brilliant Red 3B-A 99,26%, Remazol Navy RGB 94,85% and Reactive Yellow 160 95,91% were removed at a concentration of 2 mg / L.