Diazo grup içeren iletken polimerlerin elektrokimyasal ve elektrokromik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of electrochemical and electrochromic properties of conductive polymers containing diazo group
  1. Tez No: 528156
  2. Yazar: YASİN ABDÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Diazo iletken polimerlerinin elektrokimyasal çalışmaları, son zamanlarda giderek ilgi çekici bir hala gelmiş ve bu alandaki çalışmalar yoğunlaşmaya başlamıştır. Bu tez kapsamında, bis(2-(9H-karbazol-9-il)etil) 4,4'-(diazen-1,2-dil)dibenzoat) (CDA) ve 1-(4-(2,3-dihidrotiyeno[3,4-b][1,4]dioksin-5-il)fenil)-2-(4-(2,3-dihidrotiyeno[3,4-b][1,4]dioksin-7-il)fenil)diazen (DAE) monomerleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bu monomerlerin karakterizasyonları ise FT-IR ve 1H-NMR yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. CDA monomerinin elektrokimyasal polimerizasyonu asetonitril çözücüsü içerisinde, DAE monomerinin ise diklorometan çözücüsü içerisinde gerçekleştirilip dönüşümlü voltametri yöntemiyle elde edilen iletken polimerlerinin optik ve elektrokimyasal karakterizasyonları gerçekleştirilmiştir. pCDA ve pDAE'nin elektrokromik özellikleri, kolorimetri, spektroelektrokimyasal ve kinetik çalışmalarıyla karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Electrochemical studies of diazo conducting polymers have recently attracted more interest and intensive studies have been conducted on this area. In this thesis, bis(2-(9H-carbazol-9-yl)ethyl) 4,4'-(diazene-1,2-diyl)dibenzoate (CDA) and 1-(4-(2,3-dihydrothieno[3,4-b][1,4]dioxin-5-yl)phenyl)-2-(4-(2,3-dihydrothieno[3,4-b][1,4]dioxin-7-yl)phenyl)diazene (DAE) monomers have been synthesized. Characterizations of these synthesized monomers have been investigated by FT-IR and 1H-NMR spectroscopies. Optical and electrochemical characterizations of the conductive polymers obtained by the electrochemical polymerization of the CDA monomer in the acetonitrile and the DAE monomer in the dichlorometan solvent medium have been carried out by spectroelectrochemical methods. The electrochromic properties of pCDA and pDAE have been comparatively investigated with colorimetry, spectroelectrochemical and kinetic studies.