Karacabey merinosu koyunların yarı entansif şartlardaki çeşitli verim özelliklerinin belirlenmesi
Determination of various yield characteristics of Karacabey merino sheep under semi-intensive conditions
  1. Tez No: 528172
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM İRİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN KÖYCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çalışmada Karacabey Merinosu Koyunun yarı entansif şartlarda gebelik ve kısırlık oranı, doğuran koyuna göre doğan kuzu sayısı, koç altı koyuna göre doğan kuzu sayısı, kuzuların yaşama gücü, doğum, 30, 60, 90. gün canlı ağırlıkları ve canlı ağırlık artışları, ikizlik oranı belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın hayvan materyalini 1.5 yaşlı 184 baş, 2 yaşlı 58 baş ve bunlardan doğan 305 baş kuzu oluşturmuştur. Doğumdan itibaren kuzuların doğum ağırlığı, doğum tipi, cinsiyet, 30.gün, 60.gün (sütten kesim), 90. gün canlı ağırlıkları kaydedilmiştir. 1.5 yaşlı ve 2 yaşlı koyunlarda KKDK 1.25, 1.29 olurken, DKDK 1.48, 1.41 tespit edilmiştir. Gebelik ve kısırlık oranı sırasıyla 1,5 yaşılarda % 84.2 ve % 15.8 iken, 2 yaşlılarda % 91.4 ve % 8.6 bulunmuştur. Kuzuların yaşama gücü 1.5 yaşlı, 2 yaşlı, dişi, erkek, tek, ve ikiz kuzularda sırasıyla % 90, % 88, % 90.3, % 88.57, % 92.66, % 87.76 ve genel ortalama % 89 olmuştur. Doğum, 30., 60., 90. gün ağırlıkları 1.5 yaşlı koyunların dişi kuzularında 4.261, 12.483, 21.844, 28.405 kg; erkek kuzularda 4.504, 12.871, 23.022, 31.556 kg; yine bu değerler 2 yaşlı koyunların dişi kuzularında sırasıyla 4.426, 10.829, 19.504, 26.557, erkek kuzularında 4.659, 11.774, 21.750, 30.448 kg olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of study was determine the pregnancy and infertility rate, litter size, lambing rate, vitality, birth weight, live weights and live weight gains, twinning rate of Karacabey Merino Sheep in semi-intensive conditions at 30, 60 and 90 days. The animal material of the study consisted of 184 heads aged 1.5 years, 58 heads aged 2 and 305 lambs born from them. The datas about birth weight, birth type, gender, birth weight of 30 days, 60 days (weaning), 90 days were recorded. Lambing rate for 1.5 year old and 2 years old sheep were 1.25 and 1.29, while litter size was observed 1.48 and 1.41 respectively. Pregnancy and infertility rates were 84.2% and 15.8% at 1.5 years and 91.4% and 8.6% at 2 years old respectively. The vitality of lambs was 90%, 88%, 90.3%, 88.57%, 92.66%,87.76% in 1.5 year old, 2 years old female, male, single and twin cousins, respectively and the overall average was 89%. Birth, 30th, 60th, 90th day weights were 4.261, 12.483, 21.844, 28.405 kg for female lambs of 1.5 years old ; 4.504, 12.871, 23.022, 31.556 kg for male lambs; These values were determined as 4.426, 10.829, 19.504, 26.557 for male lambs of 2 years old and 4.659, 11.774, 21.750, 30.448kg for 2 years old female lambs respectively.