Bazı hayvan türlerinin kan plazmasında vitamin E (total tokoferol)'nin mevsimsel değişiklikleri üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 3534
  2. Yazar: A.CANAN OĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ ÇAMAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
- 36 - 6. ÖZET Bu çalışmada Merinos koyunu» Arap atı, Karacabey Bs- mer sığırı ve çeşitli kökenli broilerlerin kan plazmasında vitamin E yoğunluğunun mevsimsâl değişiklikleri belirlenmiş tir. Bu amaçla, cins ve yaş gruplarına ayrılmış 80 koyun il« 40 koç, 40 at, İH Esmer dana ve 83 broilerden mevsimleri temsil eden: temmuz, ekim, ocak ve nisan aylarında kan Örnekle ri alınmıştır. Kan plazmasında vitamin E yoğunluğunun mevsimlere gör© farkları koyun, at ve sığır grupları için (P-CO.
Özet (Çeviri)
- 37 - 7. SUMMARY In this study} the seasonal variations of vitamin E concentration in blood plasma of* Merino sheeps, Arabian horses, Karacabey Brown catties and different originated broilers were determined, Blood samples of 80 sheeps and 40 rams in sex and age subgroups, 40 horses 9hH. Brown yearling catties and 83 broilers -were received in July, October, Janu ary and April months presenting summer, autumn, winter and spring.