Türk müziği enstrümanlarının orkestra eserlerinde ve eğitimdeki yeri
Place of orchestra in Turkish music instruments and in education
  1. Tez No: 528212
  2. Yazar: ALİ SONER AKARSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR ELHAN NAYİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kompozisyon öğrencisi beste üretirken kendi kültür mirasının temellerine dayanan özgün aktarımlar yapan önemli bir bireydir. Bestecilik eğitiminde rehber olan eğitmenin de söz konusu aktarımlarda büyük sorumluluğu vardır. Kompozisyon öğrencilerinin bestecilik eğitiminde form analizi dersinde teknik yöntemlerle birlikte, karakter analiz yöntemlerinin öğretilmesi bestecilik eğitiminin olmazsa olmaz bir bileşenidir. Bir eserin tema karakterine uygun form seçilmesi eğitmen tarafından yönlendirilmelidir. Müzik yalnızca notaların bir araya gelmesi değildir. Onikiton, tonal, atonal, veya modal müzik üslubunda yazılmasına bağlı olmayarak“uzun ömürlü”eserlerin form analizleri bu eserlerin felsefi karaktere sahip olduğunu gösterir. Aksi takdirde eser sadece notalar olarak kalırdı. Bir bestecinin hangi etnik kökten geldiği yazdığı eserlerle kendisini göstermektedir. Bunun için bestecinin tonal veya modal yapıda olmasıyla yanı sıra bu eserleri icra eden enstrümanlar da önemlidir. Çünkü eserin karakter ve yapısını en çok belirleyen faktör onun tınısıdır. Türk bestecilerin Türk müziği enstrümanlarını eserlerinde kullanılması ve bu konuda bilgi sahibi olması bu açıdan da önemlidir. Bu çalışma, bestecilik eğitimi veren kurumların programları incelenerek Türk müziği enstrümanlarının eğitimdeki yeri ve program içerikleri araştırılmıştır. Aynı zamanda bu enstrümanlardan kemençe ve kanun için yazılmış toplam üç eser örneğinin makamsal analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Composition student is the one who makes original conveyances based on his or her own cultural inheritance. In composer education, instructor too has a great role in those conveyances. Teaching character analysis techniques has upmost significance in composition education, besides teaching technical methods in form analysis. Choosing a suitable form as a theme character in a composition should be lead by the instructor. Music is not merely a bundle of notes. Being independent from twelve-tone, tonal, atonal, or modal music style,“long-term”compositions' form analysis show that these compositions have philosophical character. Otherwise the composition would remain as mere notes. In this study, the programs of instutions providing composition education have been examined and the place of Turkish music instruments in education and program contets have been investigated. At the some time it has been analysed three samples of Works written for kemençe and kanun composers writings shows his ethnic origin. So it is important thet composers tonal and modal structure and the instruments that perform these Works are also importent. Because the factor that determines the character and structure of the work mostly is its tone. İt is also importantat that Turkish composer to use Turkish musical instruments in their Works and to have knowledge in this regard.