Children's comprehension of presuppositions introduced by focus particles: Evidence from Turkish
Çocukların odak parçacıkları tarafından oluşturulan önvarsayımları kavrayışı: Türkçe örneği
- Tez No: 528211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE MİNE NAKİPOĞLU DEMİRALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu tez Türkçe konuşan çocukların ekleyici odak parçacığı dA ve ölçekli ekleyici odak parçacığı bile'nin önvarsayımlarını nasıl yorumladıklarını araştırmaktadır. Deney 1 çocukların iki farklı dA'yı ((i) ekleyici odakları veya (ii) karşıtsal konuları ifade eden) ve bunların farklı önvarsayımlarını ve sezdirimlerini ayırt etmek için bürünsel ipuçlarını kullanıp kullanamadıklarını incelemektedir. Sonuçlar 6 yaşın üstündeki çocukların bu yetkinliğe sahip olduğunu, ancak daha küçük çocukların karşıtsal okumaları yeğlediğini göstermektedir. Deney 2 dA'nın kavranışını dA'nın nesneyle ilişkili olduğu NÖE tümceleri kullanarak test etmektedir. Deney 1'in aksine, Deney 2 bir ekleyici odak yanlılığı bulgulamaktadır. Çocukların yorumlarının her iki deneydeki ortak noktasının özne-odaklı okuma tercihi olduğu görülmektedir. Bu sonuçlar küçük çocukların nesneleri odak olarak yorumlama yönünde bir öntanımlı strateji kullandığı hipotezini desteklemektedir. Deney 3 bile'nin kavranışını incelemektedir. Sonuçlar Türkçe konuşan çocukların 5 yaşından itibaren bile'yi yorumlamak konusunda genelde iyi olduğunu, ancak yetişkin düzeyine 7 yaşında eriştiklerini göstermektedir. Kutuplanmanın da bile'nin yorumlanışı üzerinde önemli bir etkisi olduğu bulgulanmıştır. Çocuklar bile'yi olumsuz tümcelerde olumlu tümcelere göre daha iyi kavramıştır. Olumlu ve olumsuz tümceler arasındaki bu fark ise bile'nin sezdirimlerinin olumsuz tümcelerde olumlu tümcelere göre daha dirençli olmasıyla açıklanması mümkün olabilir. Yetişkinlerle yapılan bir kabul edilebilirlik anketi bu hipotezi destekler yönde kanıtlar sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates whether and how Turkish-speaking children interpret the presuppositions of the additive focus particle dA ('also') and the scalar additive focus particle bile ('even'). Experiment 1 examines whether children can utilize prosody to differentiate between two different dA's (i.e., expressing (i) additive focus or (ii) contrastive topic) and whether they can access their different presuppositions and implicatures. The results demonstrate that children over 6 years are competent at doing this, while younger children exhibit a bias towards contrastive readings. Experiment 2 tests the comprehension of dA using OSV sentences, where dA is associated with the object NP. In contrast to Experiment 1, Experiment 2 detects a bias towards additive-focus readings. What children's interpretations seem to have in common in both experiments is a preference for object-focus readings. These results lend further support to the hypothesis that young children may deploy a default strategy to treat object NPs as foci. Experiment 3 investigates the comprehension of bile ('even'). The results show that Turkish children from age 5 onwards are generally good at interpreting bile, though they reach adult-like competence by age 7. Polarity was also found to have a major effect on comprehension. Children were much better at comprehending bile in negative sentences than in affirmative sentences. This disparity between affirmative and negative sentences could potentially be accounted for if the implicatures of bile are pragmatically more robust (i.e., less susceptible to defeasibility) in negative contexts, and an acceptability survey done with adults provides some evidence for this hypothesis.