Oyunun toplumsal ve kültürel işlevini yitirişi: Gelenekselden dijitale oyun kavramının yapısal dönüşümü
The loss of social and cultural function of game: The structural transformation of concept of the game from the traditioan to di̇gi̇tal
- Tez No: 528222
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Teknolojik alanındaki gelişmelere bağlı olarak, insan yaşamında da bazı değişim ve dönüşümler olmaktadır. Oyun kavramı da, bu dönüşüme koşut olarak değişmektedir. Eskiden sokaklarda oynanan oyunların yerini, günümüzde elektronik cihazlar için tasarlanan oyun programları almıştır. Bu çalışmanın amacı oyunun psikolojik, toplumsal ve kültürel işlevlerindeki radikal dönüşümün bireylerin sosyalleşmesi, dayanışması, anlam ve ilişki bölüşümleri ile yaratıcı kimlik yapısına yaptığı etkilerin incelenmesidir. Bu açıdan çalışmada ilk önce geleneksel oyun kavramı ve belirleyicileri üzerinde durulmuştur. Daha sonra oyunun değişen doğasıyla birlikte meydana gelen dijital oyun kültürünün, birey ve toplum üzerindeki etkilerine odaklanılmıştır. Günümüzde, dijital oyun sektörü hızla yaygınlaşmaktadır. Her geçen gün büyüyen bu sektör, özellikle genç kitle tarafından yakından takip edilmektedir. Böylece dijital oyun kullanıcılarının oyun konusundaki inanç, eğilim ve tutumlarını irdelemek amacıyla derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Araştırma, Atatürk Üniversitesinde öğrenim gören 40 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonunda, dijital oyun kullanıcılarının zamanlarının büyük çoğunluğunu oyunlara ayırdıkları ve günlük yaşamlarının oyunlardan etkilendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Depending on the developments in the technological field, there are also some changes and transformations in human life. The concept of game also changes in parallel with this transformation. In the past, games played on the streets were replaced by play programs designed for electronic devices today. The aim of this study is to analyse of the effects of radical transformation in psychological, social and cultural functions of the game on the socialization of individuals, solidarity, meaning and relationship divisions and creative identity structure of individuals. In this respect, the study first was focused on the concept and determinants of traditional games. Later, the effect on the individual and the society of the digital game cultures that brings about with the changing nature of the game was focused on. Today, the digital game industry is rapidly expanding. This sector, which grows day by day, is closely followed by young people in particular. Thus, in-depth interviews were carried out to analyse the beliefs, tendencies and attitudes of digital game users about the game. The study was carried out on 40 students that have been educating at Atatürk University. At the end of the study, it was concluded that digital game users are devoted a great deal of their time to the games and their daily lives is affected by the games.