Ruminant yemlerinin sindirilebilirliklerini saptamada uygulanan çeşitli in vitro yöntemlerinin karşılaştırılması üzerinde bir araştırma
A comparative study on different in vitro methods used to determine the digestibility of the ruminant feeds
- Tez No: 1198
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN YELDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çeşitli in vitro yöntemler uygulanarak kaba ve kesif yemlerin organik madde ve kuru madde sindirilebi- likleri saptanmıştır. Uygulanan in vitro yöntemler, Tilley-Terry, Van Soest, Sellülaz ve Kesif Yemler yöntem leridir. Elde edilen sindirilebilirlik sonuçlarının de ğerlendirilmesinde, in vivo yöntemle elde edilen sonuçla ra en yakın sonuçlar veren Tilley-Terry yöntemi, kontrol yöntemi olarak ele alınmıştır. Gerçi yonca kuru otunun kuru madde sindirile- bilirliğinde ve mısırın organik madde ve kuru madde sin- dirilebilirliklerinde Tilley-Terry ve sellülaz yöntem leri, ayçiçeği tonumu küspesinin organik -ma dde ve kuru madde sindiril ebilirliklerinde ise Tilley-Terry ve kesif yemler yöntemleri uygulanarak elde edilen değerler bir birlerinden istatistik! olarak önemsiz bulunmuşlarsa da, bunlar dışındaki yemlerin organik madde ve kuru madde sindirilebilirliklerinde Tilley-Terry ve diğer yöntemler le saptanan değerler birbirlerinden önemli derecede fark lılıklar göstermişlerdir. Bu bakımdan Tilley-Terry yönte mi yerine ele alınan diğer yöntemlerin uygulanması doğru değildir.ANAHTAR KELİMELER: -Saman, kuru çayır otu, yonca kuru otu, mısır, arpa, ayçiçeği tohumu küspesi, in vitro, organik madde sindirilebi lirlik, kuru madde sindirilebilirlik.
Özet (Çeviri)
In this work, the digestibility of the organic and dry matters in the forage and concentrate feed mate rials were determined hy various in vitro methods #uch as Tilley-Terry, Yan Soest, Cellulase and Concentrates. In the evaluation of the digestibility results, Tilley-Terry method was taken as the control method since it is com parable with;, the in vivo. Although the digestibility value of the dry matter in the alfalfa hay and of the organic and the dry matters inborn obtained by Tilley Terry and Cellulase methods and the value obtained by Tilley-Terry and Concentrate methods for sunflower seed meal were statistically nonsignificant, the digestibility of dry and organic matters in the other feedstuff s obtai ned by Tilley-Terry and other methods showed significant differences. As a result it was concluded that the Tilley- Terry method was superior to all the other methods consi dered. KEY WORDS: Straw, alfalfa hay, corn, barley, sunflower seed meal, in vitro, digestibility, of orga nic matter f digestibility of dry matter, in vivo.