Konut sektöründe faaliyet gösteren yükleniciler için porter'ın beş kuvvet modeli ve pest ışığında yatırım kararlarını etkileyen faktörler
Factors affecting investment decision of housing contractors in view of porter's five forces and pest
- Tez No: 528229
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ORAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
İnşaat endüstrisi ülke ekonomileri için lokomotif sektörlerden biridir. Ayrıca konut alt sektörü de inşaat endüstrisi içinde önemli bir paya sahiptir. İnşaat projeleri genellikle maliyeti yüksek yatırımlar olduğundan dolayı yüklenici açısından yatırım kararı, projenin en önemli aşaması olarak görülmekte ve yatırım kararlarında, makro ve mikro ekonomik çeşitli göstergeleri, teknolojik gelişmeleri vb. birçok göstergeyi analiz etmeleri gerekmektedir. Bu çalışmada inşaat sektöründe yatırım kararlarına etki eden faktörler Porter (1980)'in Beş Kuvvet Modeli temel alınarak belirlenmiştir. Çalışma kapsamında çeşitli yapısal modeller geliştirilerek bu modellere yapısal eşitlik modellemesi analizi uygulanmıştır. Analiz edilen modellerde Porter (1980)'in beş kuvveti olan endüstriye yeni girişlerin, alıcıların ve tedarikçilerin pazarlık gücünün rekabet üzerinde pozitif ve anlamlı etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The construction industry is one of the leading sectors for the country's economies. The housing sub-sector also has a significant share in the construction industry. Since construction projects are usually costly investments, the investment decision is seen as the most important phase of the project from the point of the contractor and they also need to analyze macro and micro economic indicators, technological developments etc. In this study, the factors affecting the investment decisions in the construction sector have been determined on the basis of Porter (1980) Five Force Models. In the scope of the study, various structural models were developed and structural equation modeling analysis was applied to these models. In the analyzed models, it is found that the threat of entry and bargaining power of the costumer and supplier had a positive and significant effect on competition.