Geology mineralogy and origin of kaolin deposits occurring around Ahirözü (Mihaliççık-Eskişehir)
Ahırözü (Mihalıççık-Eskişehir) dolaylarındaki kaolen yataklarının jeolojisi mineralojisi ve oluşumu
- Tez No: 528244
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN GÜNAL TÜRKMENOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mineraloji Petrografi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Hidrotermal kökenli Ahırözü kaolen yatakları, granit-serpantinit kontağında gelişim göstermiş olup, Ahırözü-Hamidiye, Mihalıççık-Eskişehir, Türkiye'de yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, Ahırözü kaolen yataklarını; mineralojik, jeolojik, ve kökensel bakımdan; petrografik analizler, kimyasal (ICP-MS ve ICP-ES) analizler, X-ışınları toz difraksiyon (XRD) yöntemi, taramalı elektron mikroskobisi (SEM-EDX), duraylı izotop analizleri (oksijen/hidrojen) ve sıvı kapanım analizleri yardımı ile incelemektir. CO2-H2O-serpantin reaksiyonlarına dayalı deneysel çalışmalar, sahada gözlenen listvenitlerin oluşum mekanizmalarını anlamak maksadıyla gerçekleştirilmiştir. Deneyler, 25 ⁰C ve 80 ⁰C'lik sıcaklıklar altında; 110 bar ile 130 bar arasında değişim gösteren basınç aralığında uygulanmıştır. Arjilik alterasyon zonu (Zon A), kaolinit, haloysit, natroalünit ve düşük miktarda pirit minerallerini içermektedir. Zon A içerisinde, K-Feldispat ve grafik dokunun varlığı ana kayacın granitik kökenli bir kayaç olduğuna işaret etmektedir. Propilitik alterasyon zonu (Zon B), klorit-simektit-illit ve epidot gibi mineraller ile karakterize edilmektedir. Zon C ise silika sinter oluşumunu temsil etmektedir. Sıvı kapanım analizlerine göre, homojenleşme sıcaklığı (Th°C) 126⁰C ile 365⁰C aralığında değişmekte olup, tuzluluk yüzdesi (wt % NaCl) 3.9- 6.2 değerleri arasındadır. Buna bağlı olarak; kaolen yataklarının, epitermal hidrotermal kökene sahip oldukları anlaşılmaktadır. Kaolen yatakları içerisindeki kayaçlar, Rb ve Pb element miktarı açısından düşüş gösterirken; Cs ve U elementleri açısından zenginleşmektedir. Duraylı izotop analizlerine göre; δD -80.86 ile -88.81 arasında değişirken, δ18O 5.03 ile 8.73 değerleri arasındadır. Bu durum, magmatik kökenli suların hidrotermal sisteme karıştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Hydrothermally originated Ahırözü kaolin deposits were developed within the contact of granite-serpentinite rocks in Ahırözü-Hamidiye villages, Mihalıççık, Eskişehir-Turkey. The purpose of this research is to investigate the mineralogy, geology and genesis of Ahırözü kaolin deposits by using petrographical analyses, chemical analyses (ICP-MS and ICP-ES), X-ray powder diffraction (XRD) method, scanning electron microscopy with an energy dispersive X-ray spectroscopy (SEM-EDX) analyses, stable isotope analyses (oxyhen/hydrogen) and fluid inclusion analyses. Experimental studies of CO2-H2O-serpentine based reactions were performed to understand the formation mechanism of listwanites occurred in the study area. Experiments were conducted at 25 ⁰C and 80 ⁰C with P (CO2) = 110 to 130 bar. The argillic alteration zone (Zone A) includes kaolinite, halloysite, natroalunite and accessory pyrite. The presence of K-Feldspar and graphic texture in the Zone A indicates that the protolith rock has a granitic origin. The propylitic alteration zone (Zone B) is mainly characterized by chlorite-smectite-illite and epidote. Zone C represents silica sinter formation. According to the fluid inclusion analyses, it has been obtained that the homogenization temperature (Th°C) varies between 126⁰C and 365⁰C and wt. % NaCl values change between 3.9- 6.2. Thus, it is indicated that these kaolin deposits have an epithermal hydrothermal origin. The rocks in the kaolin deposit are depleted in Rb and Pb while being enriched in Cs and U elements. Regarding to the stable isotope analyses, δD varies between -80.86 and -88.81 whereas δ18O values ranges from 5.03 to 8.73 which indicating the contribution of magmatic waters in the hydrothermal system.