Türk basınında körfez ülkelerine verilen yer: Hürriyet ve Sabah gazetelerinin içerik analizi – Haziran- Aralık 2016
The coverage of the gulf states in the Turkish press: Content analysis of Hürriyet and Sabah - July - December 2016
- Tez No: 528248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER ÖZGÜR GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, Journalism, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tezde, Hürriyet ve Sabah olmak üzere iki gazete üzerinden Türk basını araştırılmaktadır. Amaç, bu gazetelerin Körfez Ülkeleri (Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Umman) hakkında nasıl haber yaptığını ve bu haberlere ne kadar yer ayırdığını anlamaktır. Bu çalışmada, nicel ve nitel analiz yöntemleri ile birlikte bir içerik analizi yöntemi kullanılmaktadır. Hürriyet ve Sabah gazetelerinin internet sitesi arşivlerinden, 1 Haziran 2016 ile 31 Aralık 2016 tarihleri arasında yayınlanan toplam 320 haber derlenmiştir. Sonuçlar, her iki gazetede de Körfez Ülkeleri arasında en çok yer verilen ülkenin Suudi Arabistan, en az yer verilen ülkenin ise Umman olduğunu ortaya koymuştur. Her iki gazetede de, Umman hariç tüm Körfez Ülkeleri hakkında kültürel, sosyal, dinsel ve spor temalı haber hikayelerine kıyasla siyaset, uluslararası ilişkiler ve ekonomi konulu haber hikayelerine daha fazla yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
This thesis explores the Turkish press through two newspapers, Hürriyet and Sabah. The aim is to understand how these newspapers report on and cover the Gulf States (Saudi Arabia, Kuwait, Bahrain, United Arab Emirates, Qatar and Oman). This study employs a content analysis method accompanied by quantitative and qualitative ways of analysis. A total of 320 news stories were gathered from the archives of the websites of Hürriyet and Sabah from 1st June 2016 to 31st December 2016. The findings found that the Gulf State with the most coverage was Saudi Arabia, and Oman had the least in both newspapers. News stories related to politics, international relations and economy were given more coverage than those concerning social and cultural topics, sport and religion, for all the Gulf States (except Oman) in both newspapers.