Investigation of the use of recycled glass wastes as building material
  1. Tez No: 528247
  2. Yazar: YEKTA ALPASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDEN ACUN ÖZGÜNLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüz koşullarında geri dönüşüm gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Geri dönüştürülmüş malzeme kullanımının arttırılması ile sürdürülebilirliğe katkıda bulunmak, geri dönüşümün önemini ve atık malzemelerin yapıda tekrar kullanımını arttırmak çalışmanın amaçlarını oluşturmaktadır. Bu çalışmada, çeşitli oranlarda geri dönüştürülmüş cam agrega kullanılmış betonun ve cam agrega kullanılmamış kontrol betonunun fiziksel ve mekanik özellikleri karşılaştırılmıştır. Araştırma, literatür araştırmaları ve deneysel çalışmalardan oluşmuştur. Camın beton içerisinde katkı ve agrega olarak kullanımında camın özelliklerine göre seçim yapılmıştır. Agrega olarak kullanılacak olan camın özelliklerinin, üretim şekillerinin ve sınıflandırılmasının incelenmesi oldukça önemlidir. Camların geri dönüştürülmesinde camın özellikle kimyasal özellikleri göz önünde bulundurulmuştur. Literatür araştırmalarında cam renginin yüksek önem taşımadığı görülmüştür. Ancak borosilikat camlarının yüksek maliyetleri bakımından, kurşun camlarının ise içeriğindeki maddelerin salınımının potansiyel zararları bakımından beton içerisinde kullanılması önerilmemiştir. Literatür araştırmaları ile camın çeşitli oranlarda katkı ve agrega olarak kullanımları araştırıldıktan sonra camın agrega olarak kullanımında, optimum değerin %25 oranında olduğu görülmüş ve bu oran göz önünde bulundurularak deneysel çalışma yapılmasına karar verilmiştir. Deneysel çalışmalarda cam içeren ve içermeyen numunelerin 7 ve 28 günlük fiziksel ve mekanik özellik sonuçları karşılaştırılmıştır. Cam içeren numunelerin basınç ve eğilmede çekme dayanımları kontrol numunelerine oldukça yakın olmakla birlikte kütlece su emme ve kılcallık değerleri aynıdır. Ayrıca, araştırma kapsamında numuneler tuğla, kumtaşı, bims beton gibi farklı yapı malzemeleriyle fiziksel ve mekanik özellikleri bakımından karşılaştırılmıştır. Çalışmada yapılmış olan literatür araştırmaları ve deneysel çalışmalardaki karşılaştırma sonuçları ile geri dönüştürülmüş cam agrega içeren beton blokların yapıda kullanılma potansiyelinin oldukça yüksek olduğu anlaşılmıştır. Geri dönüştürülmüş cam agrega içeren beton blokların iç ve dış mekanda duvar malzemesi olarak kullanılabilecek nitelikte olduğu görülmüştür. Bu araştırma, cam agrega kullanılarak yapılmış olan deneysel çalışmaların uzun dönemli sonuçlarında ortaya çıkacak dayanımının araştırılmasını ve camın puzolanik özelliklerini daha kapsamlı ele alarak tekrar incelenmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
In present conditions recycling is getting more and more important. The main purposes of my research are; contributing to sustainability by increasing the use of recycled materials, trying to improve the importance of recycling and increase the use of waste materials in construction. In this study, the physical and mechanical properties of recycled glass aggregate concrete at various glass ratios and control concrete without glass aggregate were compared. The research consists of literature research and experimental studies. The glass used in the concrete as additive and aggregate has been selected according to the properties of the glass. It is very important to examine the properties, production forms and classification of glass which will be used as aggregate. In the recycling of the glasses the particular chemical properties of the glass has taken into account. Literature studies have shown that glass color is not very important. However, the high cost of borosilicate glass and the potential damage upon releasing the materials contained within the lead glass makes them not recommended to be used in concrete. In the literature studies the use of glass as additives and aggregates at various ratios has been investigated and it has been determined that the optimal value of glass for the use as aggregate is %25. And a decision has been made to carry on with the experimental studies with this ratio. In experimental studies, samples both containing and not containing glass compared according to their physical and mechanical properties in periods of 7 and 28 days. The tensile and compressive strengths of the glass containing samples are very close to the control specimens, while the water absorption and capillary values are the same. In addition, the samples were compared with different building materials such as brick, sandstone, pumice concrete in terms of their physical and mechanical properties. Literature studies conducted in the study and comparison results in experimental studies have shown that the potential for the use of concrete blocks containing recycled glass aggregates is quite high. Concrete blocks containing recycled glass aggregate have been found to be of good quality to use as interior and exterior wall materials. This research suggests investigating the strength that will occur in long-term results of experimental studies using glass aggregates and examining the pozzolanic properties of glass more extensively.