Osmanlı Demokrat Fırkası'nın yayın organlarından Türkiye ve Muahede gazetelerine göre dış siyaset (Haziran 1910-Aralık 1910)
Foreign policy according to the media organs of the Ottoman Democratic Party: Türkiye and Muahede newspapers (June 1910-December 1910)
  1. Tez No: 528252
  2. Yazar: MELİH TAHA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Osmanlı Devleti'nde II. Meşrutiyet'in ilanı, Türk siyasal hayatının önemli dönüm noktalarından biri olmuştur. Ülkede çok partili ve çoğulcu sistemin yaygınlaşmasıyla birlikte İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin yanında muhalif partiler ve onların yayın organları olan gazeteler ve dergiler de yayın hayatını sürdürmeye çalışmıştır. Bu partilerden birisi olan Osmanlı Demokrat Fırkası ve onun kendi bünyesinde çıkan Türkiye ve Muahede gazetelerinde, Şirvanizade Mahmut Tahir ve Pertev Tevfik gibi gazetenin önde gelen yazarları, 1910 yılı içinde Osmanlı Devleti'ni doğrudan veya dolaylı olarak ilgilendiren, Girit, Makedonya, İstikraz, İran meseleleri ve aynı sene içinde dünyadaki diğer gelişmeleri değerlendirmişlerdir. Özellikle Şirvanizade Mahmut Tahir, dış politikada güçlü bir siyaseti öne sürmüş, Hakkı Paşa hükümetinin eksikliklerine zaman zaman yayınlarında yer vererek dış gelişmelerde izledikleri siyasete eleştiriler ve öneriler getirmişlerdir. İktisadi hayatta ise bağımsızlık ve üretkenlik demokratların prensiplerinde yer almakla birlikte kapitülasyon gibi ekonomiyi altüst eden unsurlara da karşı olmuşlardır. İşte bu çalışmada 1910 yılında yayımlanan Osmanlı Demokrat Fırkası'nın yayın organları Türkiye ve Muahede gazetelerinin gözüyle Osmanlı Devleti'nin dış siyaseti ve dünyada meydana gelen dış siyasi gelişmeler kaleme alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The declaration of the Second Constitutional Era in the Ottoman State was one of the important turning points regarding the Turkish political life. A multi-party and pluralist political system became widespread in the state. Alongside this, the Party of Union and Progress as well as opposition parties and their publications, newspapers and magazines, also tried to maintain their publishing life. The Ottoman Democratic Party was among them and on the newspapers published by them, such as Türkiye and Muahede, prominent writers such as Şirvanizade Mahmut Tahir and Pertev Tevfik discussed the issues of Crete, Macedonia, borrowing, Iran, which concern the state directly or indirectly in 1910, as well as other developments in the World. In particular, Şirvanizade Mahmut Tahir, who suggested a strong foreign policy, occasionally included in his publications the deficiencies of the Hakkı Pasha government and brought political criticism and suggestions regarding foreign developments followed. In economic life, independence and productivity were among the principles of democrats, and they also objected the economic upsetting elements such as capitulation. In this study, Ottoman State's foreign policy and external political developments were written through the eyes of newspapers Türkiye and Muahede, which were the media organs of the Ottoman Democratic Party, published in 1910.