Balıkesir İli'nin Kepsut İlçesi'nde yaşayan bireylerin internet kullanım alışkanlıkları
Internet usage habits of individuals living in Kepsut city of Balikesir Province
- Tez No: 528254
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada Balıkesir İlinin Kepsut İlçesinde ikamet eden bireylerin internet ve sosyal medya kullanım alışkanlıklarını ve buradaki bireylerin ikamet ettikleri mahallelerin merkeze olan uzaklığının internet kullanımına etkisi olup olmadığına etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni Kepsut İlçesidir ve sadece 15-64 yaş aralığındaki (aktif nüfus) üzerinde anket çalışması yapılmıştır. İlçe merkezine en uzak, ilçe merkezine en yakın, Balıkesir İli ve Kepsut İlçesinin arasında ve ilçe merkezinde olmak üzere beş mahallede toplam 380 kişi ile araştırma yapılmıştır. Araştırma analizinde multiple response, frekans ve ki-kare analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, bireylerin internet kullanımları ile ikamet ettikleri mahalleleri ve yaşları arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Merkez ve merkeze yakın olan mahallelerde internet kullanımının daha fazla olduğu ve merkeze uzak olan mahallelerde internet kullanımının daha az olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda kullanıcıların yaşları ile internet kullanımının arasında da anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Gençlerin interneti yoğun bir şekilde kullandığı ve yaş büyüdükçe internet kullanımının azaldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine internet and social media usage habits of the individuals in Kepsut subprovince of Balıkesir city. Additively, the second aim is to determine whether neighborhood's distance to city center is related to internet using or not. Target population of the study is Kepsut and only 15-65 age group (active popülation) is included to survey. The study is applied on 380 person in five neighborhoods which furthermost and closest to center, between Balıkesir city center and Kepsut subprovince and in the city center. Multiple response, frequency and chi square test is used in the analysis of search. In result, it is determined a meaningful relation between internet using, place of residence and group of age. The using of internet is more in the center and subcentral, less in distal. At the same time, there is a meaningful relation between age and internet using. İt is seen the young use internet densely and elders use rarely.