İstanbul tasarım bienali örneğiyle bir bienal planı
A plan for a biennial through the example of Istanbul design biennial
  1. Tez No: 528259
  2. Yazar: BERKAN BENGİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ERİM GÜLAÇTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amacı bir tasarım bienali önerisi geliştirmek olan bu çalışmada söz konusu amaca yönelik olarak bienal kavramının doğuşu ve gelişimi hem uluslararası hem de ulusal düzlemde incelenmiştir. Bu kapsamda İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın düzenleyicisi olduğu uluslararası İstanbul bienalleri ve tasarım bienalleri doğuşundan günümüze kadar geçirdikleri süreç içinde temaları ve belli başlı işleriyle incelenerek bienal tasarımının ardından yatan mantığa ulaşılmaya çalışılmıştır. Daha özelde özellikle İstanbul Tasarım Bienallerinin konu alan bu çalışma araştırma modeli bakımından açıklayıcı, keşfetmeye dönük, veri toplama yöntemi olarak kaynak taraması içeren nitel bir yapıya sahiptir. Çalışmanın ortaya koyduğu sonuçlara göre bir tasarımın bienalinin plan aşamasından hayata geçirilmesine kadar süreç konunun belirlenmesi, ekibin oluşturulması, mekânın seçilmesi, sanatçıların belirlenmesi ve sponsorluk aşamalarından oluşmaktadır. Bu aşamalar ışığında önerilen bienal planı da çalışma da açıklanarak son bölümde çalışmanın konusuna ilişkin sonuçlar tartışılmakta ve önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the aim of proposing a plan for a biennale, this study investigates the birth and development of the concept of biennale at both national and international level to address the abovementioned aim. Within this scope, the underlying logic of the design of a biennale is studied through the analysis of the themes and some important works displayed of the international Istanbul biennials and design biennales organized by Istanbul Foundation for Culture and Arts from their beginnings. This study, which specifically focuses on Istanbul Design Biennials, is descriptive, exploratory and qualitative in research design with a literature review as its main method of data collection. According to the results of the study, the process for a design biennial from its planning to final execution includes stages such as the specification of its theme, the selection of its venues and artists and finding sponsors. The proposed plan for a biennial in the light of these steps is also explained in the study, results related to the topic of study are also discussed and some suggestions are made as well.