İstanbul tasarım bienali: Bir manifesto olarak Bienal
Istanbul design biennial: The Biennial as a manifesto
  1. Tez No: 578612
  2. Yazar: ŞÖLEN KÖSEOĞLU HENDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASU BEŞGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bienaller, tarih boyunca hem global hem de yerel paradigmalardaki dönüşümlerin tasarım alanını şekillendirme biçimlerine tanıklık etmiştir. Benzer şekilde, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından iki yılda bir düzenlenen, İstanbul Tasarım Bienali'nin 2010-2018 yılları arasında, tasarım alanını şekillendiren sosyal, ekonomik ve politik etkilerin saptanabilmesi için önemli bir tarihsel belge niteliğinde olduğu düşünülmektedir. Buradan hareketle bu çalışma, İstanbul Tasarım Bienali'ni konu edinmiştir. Çalışmayı gerekli kılan araştırma sorusu şudur: Bienal, hangi konularda, hangi amaçlarla söylemler üretmiştir? Çalışma kapsamında, bienalin sergi kataloglarından seçilen metinler aracılığıyla, dört yıldan 300 proje ve küratörlerin tema metinleri analiz edilmiştir. Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen bu analizde, içerik analizi yöntemi ve MAXQDA programı kullanılmıştır. Analiz sonucunda, bienalin katılımcı bir biçimde alternatifler üretmeyi, öneriler sunmayı, deneyler yapmayı amaçladığı görülmüştür. Bienal, tasarım alanının kendisinden çok tasarım ile ilişkili konuları ele almıştır; onları şekillendiren politik ve ekonomik gerekçeleri vurgulamıştır. Bu konuları ele alırken, gündelik hayat ve gelecekle ilgilenmiş, olasılıklardan çok olanaklara odaklanmıştır. Etkinlik, bugün dünyanın karşı karşıya kaldığı çevresel ve sosyal problemlerde tasarımın ve insanın rolünü konu edinmiştir. Son olarak bienal, tespit ettiği problemlere ilişkin güncel ve gelecekle ilgili söylemler üretme çabası nedeniyle bir manifestolar bütünü olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, biennials have witnessed the ways that the transformations in both global and local paradigms shape the design field. Similarly, it is believed that Istanbul Design Biennial organized by the Istanbul Foundation for Culture and Arts is an important historical document in order to determine the effects of social, economic and political developments that shape the era in the field of design between 2010-2018. Thus, the subject of this study is the Istanbul Design Biennial. The research question that necessitates the study is as follows: On what subjects and for what purposes did the biennial produce discourses? Within the scope of this study, 300 projects and theme texts of curators from four years were analyzed through selected texts from exhibition catalogs of the biennial. In this analysis performed on the computer, the content analysis method and MAXQDA program were used. As a result of the analysis, it was seen that the biennial aims to produce alternatives in a participatory manner, to offer suggestions and to conduct experiments. The biennial dealt with design-related issues rather than the field of design itself; emphasizing the political and economic reasons that shaped them. In dealing with these issues, it was interested in everyday life and the future while focusing on opportunities rather than possibilities. The event focused on the role of design and human, in environmental and social problems the world facing today. Lastly, the biennial can be considered as a set of manifestos due to its efforts to produce contemporary and future related discourses on the problems it identifies.