Tasarımın sanata, sanatın tasarıma evrilmesi bağlamında İstanbul Bienali ve İstanbul Tasarım Bienali örneği
The case of Istanbul Biennial and Istanbul Design Biennial in the context of evolving design into art and art into design
  1. Tez No: 785315
  2. Yazar: GÜVENÇ CEVİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOŞTUMOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Sanat ve tasarım arasındaki ilişkisel katmanları araştıran“Tasarımın Sanata, Sanatın Tasarıma Evrilmesi Bağlamında İstanbul Bienali ve İstanbul Tasarım Bienali Örneği”adlı tez, kavramsal ve biçimsel açıdan sanat ve tasarımın iç içe geçmesi, karışması veya benzerleşmesinin nedenlerine odaklanmaktadır. Birinci bölümde, sanat ve tasarımın birbirine temas eden dönüşüm süreçleri, özellikle de 20. yüzyılda sanat ve tasarım arasındaki tarihsel ilişkiyi farklı yönlerden etkileyen kırılma noktaları ve üretimler üstünde durulmuştur. Bu evreler, etimolojik köklerde, endüstri devriminde, sanat ve tasarım hareketlerinde ya da önemli kavram ve görüşlerde arayışa çıkılarak, açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, küreselleşmenin etkilerinin hissedildiği, sanatı tasarımlaşma ve tasarımı sanatsallaşma noktasına taşıyan pek çok farklı dinamik, bu bağlamın okunabileceği piyasa, sanatın yönetilmesi, tasarımın eleştirelliği, disiplinlerötesi projeler, sanata ve tasarıma yön veren mekanlar ile görünür hale getirilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise sanat, tasarım arasındaki karmaşaya yönelik tezin merkezinde yer alan problematiğin gözlemlenebileceği platformlar olan İstanbul Bienali ile İstanbul Tasarım Bienali'ndeki üretimler karşılaştırılmış ve irdelenmiştir. Bienalin bu ilişkide nerede konumlandığı ve rolünün ne olduğu sorgulanmış, tez süresince sanat, tasarım alanlarından deneyimli isimlerle gerçekleştirilen röportajlar sonucunda araştırma aydınlatılmaya çalışılmış ve ortaya çıkan kritik sorulara yanıt aranmıştır
Özet (Çeviri)
The thesis titled“The Case of Istanbul Biennial and Istanbul Design Biennial in the Context of Evolving Design into Art and Art into Design”for researching stratified relations between Art and Design focuses on why art and design are intertwined, mixed, or similar in terms of conceptual and stylistic aspects. In chapter one, transformation processes of art and design that affect each other; particularly the milestones and works that affect the historical relationship between art and design in the 20th century from different aspects are emphasized. These stages are explained with etymology, the industrial revolution, art and design movements, concepts, or views important for this field. In chapter two, in the world of art and design, where globalization's effects are felt, many different dynamics bring art to design and design to become artistic. Art and design context, relations between art and design, has become visible in the art market, in the management of art and design, in the criticism of the design, in beyond disciplinary projects, and in spaces that shape art and design. In chapter three, the works at the Istanbul Biennial and the Istanbul Design Biennial, platforms where the problem at the center of the thesis about the complexity between art and design can be observed, are compared and examined. As a result of the interviews with experienced people in art and design, the research was tried to be clarified, and answers were sought to the critical questions that emerged