Bitlis ili yarasa faunası (Mammalia: Chiroptera)
Bats fauna of Bitlis Province (Mammalia: Chiroptera)
  1. Tez No: 528278
  2. Yazar: FERİT GENCER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUBİLAY TOYRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma Temmuz 2014 ile Ağustos 2018 tarihleri arasında Bitlis ilinden toplanan 21 yarasa örneğine dayanmaktadır. Yarasa örnekleri atrap, özel yarasa ağları, eldiven ve el feneri yardımı ile mağara, in, boş bina, tarihi han ve hamam, kilise, türbe, binaların çatı araları ve benzeri yerler araştırılarak elde edilmiştir. Elde edilen materyal Bitlis Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Laboratuvarı'nda muhafaza edilmektedir. Türlerin ayırıcı özellikleri, habitat özellikleri, kürk rengi, ölçüleri, örnek sayıları ve kayıt yerleri verilmiştir. Yapılan arazi çalışmaları sonucunda Microchiroptera alt takımının Rhinolophidae ve Vespertilionidae familyalarına mensup Rhinolophus hipposideros, Myotis myotis, M. blythii, M. mystacinus, Pipistrellus kuhlii, Eptesicus serotinus, Vespertilio murinus ve Plecotus macrobullaris türleri tespit edilmiştir. Elde edilen yarasa türünden Rhinolophus hipposideros, Myotis myotis, Pipistrellus kuhlii, Eptesicus serotinus, Vespertilio murinus ve Plecotus macrobullaris Bitlis İli için yeni kayıt niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
This study is based on 21 bat specimens obtained from the Bitlis province between July 2014 and August 2018. Bat samples were collected in caves, empty buildings, historical inns and Turkish baths, churches, tombs, roofs of buildings and similar places with the help of atrap, special bat nets, gloves and hand light. The material obtained is kept in the Biology Department Zoology Laboratory of Bitlis University Faculty of Sciences and Art. Characteristics of species, habitat characteristics, fur color, measurements, sample numbers and recording places are given. Rhinolophus hipposideros, Myotis myotis, M. blythii, M. mystacinus, Pipistrellus kuhlii, Eptesicus serotinus, Vespertilio murinus and Plecotus macrobullaris species belonging to Rhinolophidae and Vespertilionidae families of Microchiroptera suborder were determined as a result of the field studies. Rhinolophus hipposideros, Myotis myotis, Pipistrellus kuhlii, Eptesicus serotinus, Vespertilio murinus and Plecotus macrobullaris bat species are new records for Bitlis province.