An econometric analysis of the impact of Syrian refugees on crime in Turkey
Suriyeli mültecilerin Türkiye'deki suça etkisi üzerine ekonometrik analiz
- Tez No: 528277
 - Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜRAY KIRDAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonometri, Econometrics
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 56
Özet
Göçün suç oranlarını arttırması yaygın bir endişedir. Fakat mevcut akademik araştırmalar böyle bir sonuç ortaya koymamaktadır. Geçmiş ve güncel çalışmalar, bireysel düzeyde, göçmenlerin suç işlemeye yerel halka oranla daha yatkın olmadığını keşfetmiştir. Göç ve suç arasında bir bağlantı olduğunu iddia eden genel eleştirilere rağmen bu ilişkiyi inceleyen ampirik araştırmalar özellikle makro düzeyde yetersiz kalmaktadır. Bu çalışma, bu konuyu ele almak için, göç ve illerin suç oranları arasındaki bağlantıyı DID metodu ile incelemektedir. Bu illerdeki panel verileri kullanarak göçün suç üzerindeki etkisine dair ampirik kanıt sunmaktadır. İllerinin demografik ve ekonomik özellikleri kontrol edildikten sonra, göçün toplam suç oranlarını arttırmadığı görülmektedir. Fakat, Suriyeli mülteci yoğunluğu, maddi kazanımlar tarafından teşvik edilen bir suç olan kaçakçılık suçu üzerinde önemli arttırıcı bir etkiye sahiptir. Kaçakçılık suçu tüm suçların küçük bir kısmı olduğu için, genel suç oranına etkisi önemli değildir. Ayrıca, Suriyeli mülteci yoğunluğu ile suç işleyen kadınların, özellikle de saldırı suçu işleyen kadınların sayısı arasında önemli bir negatif ilişki olduğu da görülmektedir.
Özet (Çeviri)
A common apprehension is that immigration raises crime rates. Yet, existing academic research has revealed no such outcome. Past and current studies discover that at the individual level, immigrants are not more prone to involve in criminal activities than the native-born. Notwithstanding general criticism claiming a linkage between immigration and crime, empirical research examining this relationship is inadequate, particularly at the macro-level. To address this matter, this study examines the link between migration and crime rates across Turkey's provinces with the Differences-and-Differences methodology. Using panel data on provinces, this paper presents empirical evidence on the impact of immigration on crime. After controlling for the demographic and economic characteristics of the provinces, I find that immigration does not increase total crime rates. Yet, the Syrian refugee density has an increasing impact on the crime of smuggling, which is a crime motivated by financial gains. Because smuggling represents a small part of all crimes, the effect on the overall crime rate is not significant. I also find that there is a significant negative impact of the Syrian refugee density on the number of crimes committed by females, especially the crime of assault.