Sosyolojik açıdan aile kurumu ve şahsiyet
The Family institution and personality sociological point of view
- Tez No: 52828
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT NİRUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ii 4 ÖZET Toplumun temel unsuru olarak aile her gecen gün önemini arttıran, sosyal bilimcilerin ilgilerini üzerinde toplayan bir özellik kazanmaktadır. Bu ilgi ve araştırmaların yoğunluğu, endüstrileşme sürecine giren toplumlarda kendiliğinden doğmaktadır. Aile, bir sosyal grup olarak küçülmüş fakat kurum olarak güçlenmiştir. Toplumun sosyal yapısı değişirken, ailenin de değişen sosyal yapısında, sosyal ve kültürel rollerinin daha cok güçlendiği gözlenmektedir. Endüstrileşme süreci sonunda meydana gelen sosyal değişme ailenin gerek yapısında gerekse sosyal ilişkile rinde değişmelere neden olmuştur. Yapısal bağlamda geniş aileden çekirdek aileye doğru bir değişme yaşanırken, sosyal ilişkilerde de değişmeler yaşanmıştır. Sosyal ilişkiler statülere göre kurulmaya başlanmış, insan bireyci, ferdiyetçi bir yapıda yetişmeye başlamıştır. Toplum içinde adeta tek başına ve mutsuz bir hale gelen insan sığınacak bir yer olarak da aile yuvasını daha fazla tercih eder duruma gelmektedir. Çünkü aile, bir yuva, bir sığınma ve sevgi dolu şefkat ve huzur topluluğudur. Bu şartlar altında değişen ve kendisini yenileyen aile, fertlerini sosyalleştirmek, yeni şartlara alıştırmak ve onlara şahsiyet kazandırmak görevini daha fazlaiil üstlenmiş durumdadır. Diğer kurumların aksine aile, fertlerine koruma duygusunun yanında hiçbir menfaat gözetmeden sadece şefkat ve merhamet duyguları ile yardım etmek istemektedir. Bu acıdan bakılınca aile, fertlerini iyi bir terbiye ve eğitimden geçirerek, şahsiyetli insanlar seviyesine ulaştırarak topluma kazandırmaktadır. Şahsiyetini kazanmış, sosyal statü ve rol sahibi bu insanlar artık içine doğduğu kültürü ve dolayısıyla sosyal yapıyı etkilemeye ve geliştirmeye başlamaktadır. Ailelerin önemle üzerinde durmaları gereken konu, fertlerinde“ferdiyet-şahsiyet ve insan”sürecinin doğru olarak işlemektir.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY The family as a basic unit which develops its impor tance in the course of time has an important role where social scientists focus on. The focus of these concerns and researches is a natural result of the societies which are in the process of industralization. The family got small as a social group where as it became powerful as an institutic. It is observed that social and cultural roles became more important in the changing structure of the family as the social structure of the society is changing. The social change taht occurs as a result of in dustralization couses to change either in the structure of the family or in social relations. As there is change towards broader family from nuclear family in a structural context there became some changes in social relations as well. Social relations are being established according to status people are grown up in line with an individualist point of view. People who became unhappy and isolated in the society prefer a homelife. Since the family as a home life is a community of love and peace. In these circumtances, the family that is changing and developing itself aims at socializing its individuals, adopting them to new conditions and letting them gain personality. Unlike the other institutions, the familyaims to help its members with compossion without expect any benefit at all. In this respect, the family is letting its individuals be a member of the society by giving them a change to have better moral valves as well as a good education and by traing them to be more dignified. Those people who got dignified and social status and roles have started to effect and develop the social structure and the culture which he was born into. The main concern of the families should bu running of the provess of“individual, personality and human being”in its members.