Deri atık suyundan mikrokirleticilerin giderimi için farklı morfolojik yapıdaki enzim bağlı polimerlerin kullanım potansiyellerinin araştırılması
Investigation of the usage potential of enzyme-linked polymers in different morphological structures for the removal of micropolluant from leather waste water
- Tez No: 528293
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çevre sağlığını tehdit eden unsurların gün geçtikçe artması günümüzde çok önemli sorunları ortaya çıkarmaktadır. Sucul ekosistemlerde kirliliğin büyük kısmını endüstriyel atıklar oluşturmaktadır. Deri endüstrisi, kirletme potansiyeli açısından ele alındığında önemli endüstrilerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ham derinin mamul deri formuna dönüşmesi sırasında açığa çıkan mikro kirleticilerin giderimi için uygulanan fiziksel, kimyasal ve ileri arıtma yöntemlerinden farklı olarak biyolojik yöntemlerin katalizörler olarak bilinen enzimler ile geniş skalada kullanım potansiyeline sahip taşıyıcı polimerlere immobilize edilip kullanılması, endüstriyel üretime uygun atık suyun giderimi için gerek deri sektöründe gerekse diğer sektörlerde, çevreye verilecek olan atık yükünün azaltılması ile sağlanmış olucaktır. Bu durumda sektörde geniş alanda kullanılan, Trametes versicolor lakkaz enzimi ile epoksi grubu içeren poli (HEMA-AGE) polimerleri arasında gerçekleşen kovalent immobilizasyon yöntemi ile ortam koşullarının optimize edilmesi ve Acid Black 210 boyasının degradasyon koşulları araştırılmıştır. Deri endüstrisinde boyama işlemi sonrasında açığa çıkan atık boya suyu ile sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing numbers of elements that threaten the environmental health are presenting very important problems today. Much of the pollution in aquatic ecosystems is industrial wastes. When the leather industry is considered in terms of its potential for pollution, it emerges as one of the important industries. Unlike the physical, chemical and advanced treatment methods used for the removal of micro-contaminants that are released during the transformation of the raw deep into the finished leather form, the immobilization and use of biologic methods with carrier polymers having potency to use with enzymes known as catalysts, industrial production suitable for waste water removal in the leather industry, or in other sectors the waste water to be given to the environment has been reduced. In this case, the covalent immobilization method between Trametes versicolor laccase enzyme and epoxy group-containing poly (HEMA-AGE) were optimized and the degradation conditions of Acid Black 210 dye were investigated. The results were compared with waste dye water which was released after dyeing in leather industry