Smart chatbot
Akıllı chatbot
- Tez No: 528301
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF SELÇUK ÖĞRENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kelime anlamı olarak chat ve robot 'un kısaltmasıdır. Günümüzde ise chatbot 'u yapay zekanın ilkel hali yada ilk tohumları gibi görebilirsiniz. Chatbot bazı özel işlerinizi yaptırabileceğiniz, sohbet edebileceğiniz ve eğlence amaçlı konuşabileceğiniz algoritma bazlı bir yazılımdır. ChatBot fikrinin ortaya çıkışı ve uygulanması Alan Turing teorisiyle başlar. Turing testi, bir kullanıcı ve bu kullanıcıya cevap veren bir bilgisayar ve bir insan bulunur. Bilgisayar ve insan, kullanıcının sorduğu sorulara cevaplar verir. Kullanıcı hangisinin bilgisayar hangisinin ise gerçek bir insan olduğunu anlayamaz ise bilgisayarın testi geçtiği söylenir. Biz Turing testine bağlı bir chatbot yaratmaya çalışıyoruz, ancak chatbot ve Turing Testimiz arasında büyük bir fark var. Bu fark, bizim durumumuzda kullanıcının bilgisayarla konuştuğunu biliyor olmasıdır. Chatbot umuzda 3 temel değişiklik vardır, bunlar; 1- Türkçe dil desteği vardır. 2- Belirli bir iş akışını takip eder. 3- Akıllıdır. Bunun anlamı Yapay Zeka' yı kullanır. Kullanıcıdan soruyu alır, varsa hatayı düzenler ve kullanıcıya iş akışlarına göre yanıt verir
Özet (Çeviri)
Chatbot is an abbreviation of chat and robot. Nowadays, we can see ChatBot as the primitive state of artificial intelligence. Chatbot is an algorithm based on software that we can do some special work, chat and talk for fun. The emergence and implementation of the ChatBot idea begins with a theory of Alan Turing. The Turing test includes a user, a computer and a person which responding to this user. The computer and people answer the questions the user asks. If the user can not figure out which one is a real person, then the computer is said to have passed the test. We are trying to create a chatbot adhering to Turing test, but there is a spesific difference between our chatbot and Turing Test. This difference is that in our case user knows that it talks to the computer. There are 3 major change in our chatbot, these are; 1- It supports Turkish Language 2- It follows a spesific workflows. 3- It is smart. It means it uses Artificial Intelligence. Gets the question from user, edits the error if exists and response to user according to worklows.